Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

W krakowskim Bunkrze Sztuki od 16 marca można oglądać wystawę Beata Streuli „Kraków October 2005 / Cities 2001-2006” jednego z najwybitniejszych szwajcarskich artystów, który zajmuje się portretowaniem ludzi na ulicach różnych miast świata. Ulica jest dla artysty polem obserwacji. Dyskretnie używając teleobiektywu wychwytuje z tłumu twarze, które zwróciły jego uwagę. Utrwalone portrety prezentuje w postaci projekcji wideo, pokazów slajdów oraz wielkoformatowych wydruków fotograficznych naklejanych na ścianach. W Bunkrze Sztuki zobaczymy twarze przechodniów z Brukseli, Nowego Jorku, Tokio i Wenecji oraz portrety mieszkańców Krakowa zrealizowane podczas pobytu artysty w Polsce.


Beat Streuli od wielu lat zajmuje się realizacją filmów wideo i tworzeniem wielkoformatowych fotografii przy użyciu teleobiektywu.
Fotografując Streuli skupia się przede wszystkim na twarzach, utrwalając emocje, jakie się na nich pojawiają. Tworzy portrety współczesnego społeczeństwa. Artyście zależy na tym, żeby „przyłapać" poszczególne osoby w momencie, gdy zatapiają się we własnych myślach i tracą poczucie bycia w publicznej przestrzeni. Stara się pokazać prawdę i złożoność miejskiego życia, z jego blaskami i cieniami.
Hasło Beata Streuli brzmi: „Chcę żeby moje instalacje fotograficzne były duże i piękne, tak jak filmy i duże billboardy, tylko bez tego handlowania bezsensownymi produktami."
Artysta często portretuje te fragmenty miasta, które są wyznaczane przez znane i popularne deptaki czy modne ulice sobotnich zakupów.
Jednak, mimo że Streuli pokazuje poszczególnych przechodniów z bardzo bliska, intymnie, jego zdjęcia nie są opowieściami o konkretnych ludziach, ale stanowią raczej próbę pokazania człowieka uniwersalnego. Stosując od lat tę samą metodę kompozycyjną – umieszczanie postaci w centrum fotografii, często na nieostrym tle – wydobywa pojedynczego człowieka z wielkomiejskiej rzeczywistości, w którą na moment został uwikłany. Streuli chętnie portretuje młodych ludzi, gdyż ich ciała i twarze mają w sobie tę potencjalność identyczności, która powoduje, że masowo produkowany przedmiot jest zawsze taki sam.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem