9 stycznia 2012, 23:43
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 10115 razy

Fujifilm FinePix X-Pro1 - bezlusterkowiec z matrycą APS-C, hybrydowym wizjerem i jasnymi stałkami

Fujifilm FinePix X-Pro1 - bezlusterkowiec z matrycą APS-C, hybrydowym wizjerem i jasnymi stałkami

Fujifilm FinePix X-Pro1 jest po prostu obiektem pożądania. 16-megapikselowy, duży sensor, trzy stałoogniskowe obiektywy, hybrydowy wizjer i filmowanie w Full HD to tylko część jego możliwości.

Fujifilm FinePix X-Pro1 oparty jest na 16,3-megapikselowej matrycy X-Trans CMOS, która według zapewnień producenta ma zapewniać jakość obrazu zbliżoną do tej uzyskiwanej z sensorów pełnoklatkowych. Informacja prasowa mówi o braku filtra dolnoprzepustowego i zastosowaniu rozwiązań alternatywnych, dzięki czemu udało się uniknąć niepożądanego efektu mory, znanego z konwencjonalnych matryc. Nad pracą całości czuwa procesor obrazu EXR Pro, charakteryzujący się rzekomo niezwykłą szybkością działania.

Wraz z nowym korpusem, Fujifilm wprowadza też nowy bagnet - X. Do magnezowej obudowy, utrzymanej w stylistyce retro, możemy podpiąć jak na razie trzy jasne, stałoogniskowe obiektywy. Pierwszy z nich to Fujinon XF 18 mm f/2 R, następnie Fujinon XF 35 mm f/1.4 R oraz XF 60 mm f/2.4 R Macro. Każdy z nich ma dostarczać efektowny bokeh, dzięki dużej ilości zaokrąglonych listków przysłony.
 

Fujifilm FinePix X-Pro1

Fujifilm FinePix X-Pro1


Kolejny atut to wizjer hybrydowy, znany z modelu X100. Możemy tu błyskawicznie przełączać się między wizjerem elektronicznym i optycznym. Ten pierwszy przyda się wtedy, gdy chcemy widzieć takie informacje, jak potwierdzenie ostrości, informację o ekspozycji, balansie bieli czy głębi ostrości. Zalety optycznego celownika to jasny obraz i redukcja opóźnienia zwolnienia migawki do minimum. Powiększenie wizjera zmienia się w zalezności od obiektywu - przykładowo, przy 18-milimetrowym wynosi 0.37x, a przy 35- lub 60-milimetrowym - 0.60x.

Fujifilm X-Pro1
Fujifilm FinePix X-Pro1


Autofocus bazuje tu na zasadzie detekcji kontrastu. Tryb filmowania - 1920 x 1080p lub 1280 x 720p z prędkością 24 klatek na sekundę, ze stereofonicznym dźwiękiem. W kadrowaniu pomaga z kolei trzycalowy monitor LCD o rozdzielczości 1,23 miliona punktów. Materiały zapisywane są na kartach SD/SDHC i SDXC.

Aparat wspiera fotografowanie w RAW-ach, znajdziemy tu również tryby PASM i wszelkie inne, przydatne zaawansowanym fotografom udogodnienia. Od strony programowej warto wymienić efekty filmów analogowych, bracketing ISO, blokadę ekspozycji.
 

Fujifilm FinePix X-Pro1

Fujifilm FinePix X-Pro1


Na liście dodatków znalazły się m.in. grip HG-XPro1, gorąca stopka EF-X20, skórzany pokrowiec LC-Xpro1 oraz filtry ochronne (średnica 39 i 52 milimetry).

Wymiary aparatu to 139,5 x 81,8 x 42,5 milimetrów przy masie 450 gramów. Fujifilm FinePix X-Pro1 będzie dostępny w sprzedaży od marca 2012 roku, w cenie około 1700 dolarów amerykańskich.


[kn_advert]


Źródło: 
Fujifilm



www.swiatobrazu.pl