23 maja 2011, 14:00
Autor: Dawid Petka
czytano: 5025 razy

Jak powstało to zdjęcie?

Jak powstało to zdjęcie?

Dziś w cyklu "Jak powstało to zdjęcie" prezentujemy fotografię przedstawiającą prostą martwą naturę. Siła wyrazu tego zdjęcia tkwi w jego prostocie prostocie i w oświetleniu.














Często zdarza się, że fotoamatorzy skupiają się na skomplikowanych kompozycjach, niezwykłości czy też wyzwaniach technicznych. A tymczasem okazuje się, że fascynujące zdjęcia mogą być całkowicie proste. Zdjęcie prezentowane poniżej wykonane zostało w pewne leniwe, niedzielne popołudnie. Położone nisko nad horyzontem słońce przefiltrowane zostało przez cieniutką warstwę chmur, dzięki czemu jego światło stało się miękkie, a intensywność tarczy słonecznej znacznie zmalała. Stąd powstała koncepcja wykonania zdjęcia w trudnych warunkach tylnego oświetlenia słonecznego.

Jak powstało to zdjęcie
Fot. Dawid Petka

 

Przed oknem stało kilka przedmiotów domowych – stolik, krzesło i świecznik. W efektowny sposób odbijały one światło – zwłaszcza szklany świecznik. To właśnie on i słońce stanowią główne punkty kompozycji, która jest w tym przypadku kluczowym problemem. Użycie niewielkiej wartości przysłony obiektywu 85 mm pozwoliło na rozmycie detali tła, jak też i na zaprezentowanie tarczy słonecznej jako dużej kuli. Ostrość została ustawiona na świecznik.

 

Jak powstało to zdjęcie

1. Żródło światła - słońce
2. Świecznik
3. Stolik
4. Okno
5. Aparat małoobrazkowy


Ekspozycję ustawiono biorąc pod uwagę wyłącznie niebo, bez uwzględniania reszty kadru. Posłużono się do tego celu pomiarem punktowym. Dzięki temu aparat zarejestrował kolorowe niebo, a wnętrze mieszkania pogrążyło się w mroku. Ciężka, czarna część kadru musiała być zrównoważona, z tego względu jasne niebo dostało większą jego część. Podział zrealizowano w oparciu o klasyczną zasadę – jasna część to 2/3 wysokości kadru, ciemna – 1/3. Zdjęcie wykonano w formacie RAW za pomocą aparatu Nikon D700. Plik został wywołany przy pomocy programu View NX z ustawieniami domyślnymi (czyli przejętymi z ustawień aparatu).
 



www.swiatobrazu.pl