Muzeum Historii Fotografii - dwie wystawy historyczne

Muzeum Historii Fotografii - dwie wystawy historyczne

W ramach obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, 100. rocznicy odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego oraz 600. rocznicy powstania Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przygotowano dwie wystawy - w siedzibie przy ulicy Józefitów 16 ekspozycję "Praojcom na chwałę - Braciom na otuchę", a w okolicach Barbakanu wystawę plenerową "Z dziejów pomnika Grunwaldzkiego".


Pierwsza, o charakterze fotoreportażu opisuje - triduum grunwaldzkie - wydarzenia z lipca 1910 roku.
Pomiędzy piętnastym a siedemnastym lipca 1910 roku Kraków uroczyście obchodził pięćsetną rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Były to najwspanialsze ze wszystkich odbywających się dotąd w Krakowie uroczystości o charakterze patriotyczno-rocznicowym. Pomysł ich zorganizowania wysunięto już w 1907 roku, a dwa lata później powołano Krajowy Komitet dla obchodu 500-lecia. Przewodniczącym Komitetu został ówczesny prezydent Krakowa Juliusz Leo. Do Krakowa tłumnie przybyli zaproszeni goście. Witano delegacje z Czech, Słowacji, Chorwacji, Serbii, Węgier i Rosji.
W obchodach uczestniczyli dziennikarze i fotografowie, dzięki którym możemy wrócić do relacji i zdjęć - sięgnąć do spisanej na kartach i utrwalonej na kliszach chlubnej przeszłości. Serwis fotograficzny przedstawia statyczne portrety fundatora i twórców monumentu, członków Komitetu Grunwaldzkiego, zdjęcia zbiorowe zaproszonych gości. Ale obok tych fotografii można zobaczyć obrazy ożywione, stanowiące realistyczną dokumentację triduum grunwaldzkiego, donoszące o zaistniałych faktach, zawiadamiające o przebiegu uroczystości. Wystawa prezentuje bezcenny zbiór fotografii stanowiący dokumentację niewyreżyserowanych zdarzeń z biorącymi w nich udział nieupozowanymi bohaterami. Fotografie gwarnego, tętniącego życiem, odświętnie przybranego miasta mają charakter dynamiczny. Dynamika wyrażona jest poprzez ruch tłumu i zmienne gesty przedstawionych postaci. Naocznym świadkiem wydarzeń jest często anonimowy fotograf -  zaangażowany i żywiołowy obserwator.
Odmienny charakter mają zdjęcia pomnika zdjęte tuż po jego odsłonięciu. Statyczne pokazują poszczególne figury monumentu. Zachwycają umiejętnym ujęciem szczegółu, ujmują zbliżeniem.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem