26 kwietnia 2016, 15:02
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 7042 razy

Odbicia w fotografii ślubnej - kolejny pomysł

Odbicia w fotografii ślubnej - kolejny pomysł

Ostatnio pisaliśmy o pomyśle uchwycenia pary młodej odbitej w oczach gości lub swoich nawzajem, teraz Peter Adams-Shawn pokazuje nam, że można również sfotografować parę młodą odbitą w obrączkach i pierścionkach zaręczynowych. Adams-Shawn mówi, że jego kompozycje stale ewoluują - nieustająco próbuje nowych perspektyw i wyzwań twórczych. Pierścienie są umieszczone w trawie, na drzewie lub w piasku: ujęcia posiadają subtelną symbolikę poprzez dublowanie pary wewnątrz swoich obrączek - przekonuje fotograf.

Wskazówka:

"Przysięga małżeńska i zakładanie obrączek to punkt kulminacyjny ceremoni. Tutaj trudno o dobrą radę, gdyż konfiguracje w jakich narzeczeni będą stać względem siebie i otoczenia są zmienne. Zdecydowanie najtrudniej jest, kiedy ksiądz prosi państwa młodych o ustawienie się bezpośrednio pod ołtarzem lub - o zgrozo - za ołtarzem, w okolicach tabernakulum. Wówczas będzie ciasno i bardzo krępująco dla wszystkich. Jeśli pracujecie ramię w ramię z kamerzystą, poziom trudności wzrasta niemiłosiernie. Świadomy tego faktu ksiądz ustawi narzeczonych twarzami do siebie, wówczas najlepiej jest stanąć na środku nawy głównej, pomiędzy świadkami lub tuż za nimi. Niestety pracując jednoosobowo jesteście skazani na ciągły ruch. Nie przejmujcie się księdzem, musicie bowiem wykonać swoją pracę. Jeśli trzeba, przechodźcie z lewej na prawą, by pokazać emocje mówiących przysięgę narzeczonych. Nieodzowne wydaje się użycie dwóch ogniskowych lub uniwersalnego zoomu. Stojąc w pobliżu rodziców, odwróćcie się na ułamek sekundy i sfotografujcie ich wzruszenie. Zwykle mamy są już w tym momencie zalane łzami, a ojcowie z trudem tłumią emocje. Jeśli jednak rodzice ukryli się w tłumie, pomińcie ten element i skupcie się na temacie głównym.


Złożenie przysięgi i wymiana obrączek to 5 minut, w czasie których musicie sfotografować:

 

 

Przeważnie, z racji ustawienia względem nawy głównej, najlepiej wychodzi zakładanie obrączki przez kobietę. W przypadku panów stojących z lewej strony pojawia się problem, gdyż praworęczni mężczyźni zasłaniają własną dłonią dłoń kobiety, chyba że są leworęczni lub wykonacie zdjęcie z góry. Obrączkowanie to chyba jedyny moment, kiedy jasny zoom wydaje się najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia poręczności i szybkości zmiany ogniskowej.

 

[kn_advert]


Kiedy świeżo poślubieni usiądą na miejsca, następuje odczuwalne odprężenie zarówno u nich, jak i u księdza. To świetny moment na fotografowanie państwa młodych upajających się chwilą szczęścia, absolutnie najlepsza chwila na wykonanie im serii zdjęć portretowych. Są wzruszeni i uśmiechnięci, chętnie zrobią wszystko, o co ich dyskretnie poprosicie (zdjęcie obrączek, splecionych dłoni etc). Jest to również ten moment, kiedy nawet ksiądz nie zwróci wam uwagi, zajęty obowiązkami liturgicznymi. Od tego momentu również fotograf czuje, że atmosfera się rozluźniła. Przeważnie dopiero po przysiędze robię najważniejszy materiał odczuwając komfort, że "temat obowiązkowy" został zrealizowany.Zróbcie sobie wycieczkę między nawami kościoła, sfotografujcie gości, rodziców, detale dekoracji kościoła - jeśli waszym zdaniem zasługują na to" - pisał Jacek Radunc w cyklu poradników Fotograf ślubny publikowanych na lamach serwisu SwiatObrazu.pl.

 

Czytaj także:

 

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 

Fot. Peter Adams-Shawn

 
 
 


www.swiatobrazu.pl