1 kwietnia 2019, 15:06
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 6377 razy

6 porad dla modeli i fotografów, którzy wykonują portret biznesowy

6 porad dla modeli i fotografów, którzy wykonują portret biznesowy

Większość osób stających przed obiektywem, które nie są zawodowymi modelami, czuje się nieswojo. Poradnik przygotowany przez Decoy Media, grupę profesjonalnych fotografów pracujących w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, zawiera wskazówki, które mogą pomóc w zmniejszeniu stresu pozujących osób. Jest on przydatny także dla fotografów.

Poradnik jest adresowany nie tylko do modeli, ale również fotografów - zarówno amatorów, chcących zyskać większą swobodę podczas pracy z modelami, jak i profesjonalistów, którzy niekoniecznie na co dzień wykonują portrety biznesowe, ale zdarza im się zdobyć takie zlecenie i pragną, aby ich sesje dały nie tylko jak najlepsze rezultaty, ale również zostały zapamiętane jako miłe wydarzenie. Fotografowie mogą poniższe wskazówki przekazać w briefie.
 
Portret biznesowy - 6 wskazówek, jak lepiej na nim wypaść

1. Wyśpij się przed sesją

Jeżeli następnego dnia masz zaplanowaną sesję, to nie daj się pokonać pokusie pozostania dłużej na imprezie czy zarwania nocy z ulubionym serialem. Wyspanie się pozwoli na bycie zrelaksowanym i pozytywnie nastawionym do sesji. Co więcej właśnie w taki sposób będziesz wyglądać na zdjęciach. Zmęczenie czy poirytowanie wywołane niewyspaniem z pewnością ujawni się w portrecie. Poza tym niewyspanie nie przekłada się jedynie na Twoja samopoczucie - powoduje pojawienie się worków pod oczami. Odpowiednia ilość snu sprawi, że będziesz wyglądać promiennie. 
[kn_free]
 
portret
 
Źródło: unsplash.com
 
[kn_advert]

2. Zastanów się, co na siebie założysz?

Niedoświadczeni modele mogą mieć sporo wątpliwości, co włożyć na siebie na profesjonalną sesję. Czasami udaje się to uzgodnić z fotografem, lecz niekiedy pomimo szczerych chęci obydwu zainteresowanych stron może to być niemożliwe. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest ubranie tego, co nosi się na co dzień. Może to być np. typowy strój do pracy. Zbyt przesadna elegancja może wyglądać nieco protekcjonalnie. Tak samo niewyprasowana koszula i inne niedoskonałości stroju ujawnią się na portrecie i zepsują ogólny wizerunek.
 
Jeżeli nosisz okulary, przemyśl czy chcesz je założyć do portretu. Niektóre osoby noszą je tak intensywnie, że są stałą częścią ich wizerunku - w takich sytuacja lepiej jest pokazać się w nich na zdjęciu. W przypadku gdy korzystasz jedynie z okularów do pracy przy komputerze, czytania czy prowadzenia samochodu, ubieranie ich do wykonania portretu może być zbędne. Decyzja należy do Ciebie, jednakże jeśli zdecydujesz się zdjąć je na czas wykonywania zdjęć, zrób to 15 minut przed zaplanowaną sesją. Pozwoli to na zniknięcie ewentualnych odciśnięć na skórze twarzy i nosa.
 
Przygotowując strój czy fryzurę do portretu do CV itp., nie warto stawiać na modę, lecz bardziej uniwersalne rozwiązania. Chodzi o to, aby takie zdjęcie nie zdezaktualizowało się zbyt szybko. Ekstrawagancka fryzura może być naprawdę świetna i stanowić ostatni krzyk mody, ale jednak już niebawem zapewne stanie się passe. 

3. Pomyśl o tym, jak pozować

Portret do CV i innych biznesowych zastosowań nie musi być dziełem sztuki, stąd nie trzeba stawiać na oryginalną wizję fotografa i modeli. Warto więc poznać kilka sprawdzonych rozwiązań. Fotografowie mają przygotowane swoje patenty, ale dobrze, jeśli model je zna i wie, czego się spodziewać. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest stanięcie pod kątem 45 stopni do aparatu i zwrócenie głowy w kierunku fotografa. Profesjonalny fotograf prowadzi jednak modela przez sesję i ten nie powinien się martwić o to, czy uda mu się przyjąć odpowiednią postawę. 
 
Koniecznie należy unikać garbienia się. Wyobraź sobie, że pozujesz przed fizjoterapeutą. Zła postawa wywołuje brak zaufania. Spróbuj także zrobić coś z rękoma - włóż do kieszeni czy skrzyżuj. Takie gesty mogą wydawać się sztuczne, ale trzymanie rąk wzdłuż ciała wygląda na fotografiach znacznie dziwniej. Warto również nieco wypchnąć podbródek, tak aby wizualnie oddzielić twarz od szyi. W przyjęciu odpowiedniej postawy pomaga wyobrażenie sobie, że trzymasz grejpfruta między brodą a klatką piersiową. Fotograf może poprosić Cię o podniesienie podbródka nie dlatego, że jest podwójny, ale dlatego, iż chce upewnić się, że światło rozkłada się w odpowiedni sposób.

4. Pracuj ze swoim ulubionym profilem

Wiele osób zdaje sobie sprawę, iż posiada "lepszy profil". Może to wynikać z kształtu twarzy, a także z próby ukrycia jakiejś niedoskonałości. Jako model nie wstydź się powiedzieć o tym fotografowi, a jako fotograf zwracaj na to uwagę. 
 
W rzeczywistości każdy ma jedno oko większe niż drugie. Przekręcając głowę i ustawiając pod kątem 45 stopni możesz sprawić, że większe oko będzie dalej od obiektywu, co wpłynie na zmniejszenie wrażenie asymetrii. Nie zawsze można od razu stwierdzić, które oko jest większe, stąd warto robić zdjęcia z dwóch stron.
 
portret
 
Źródło: unsplash.com

5. Spójrz w lustro

Przed przystąpieniem do sesji możesz poćwiczyć przed lustrem. Przeanalizuj swoją mimikę, przyjrzyj się swojemu uśmiechowi i półuśmiechowi. Dobierz minę do budowanego wizerunku. Niektórzy modele otwierają nienaturalnie szeroko oczy podczas pozowania. Paradoksalnie jest to tak samo niewskazane jak przesadne mrużenie oczu. Warto więc pamiętać o konieczności znalezienia złotego środka. 
 
portret
 
Źródło: unsplash.com
 
Podczas pozowanie wybieraj różne postawy i miny. Nie obawiaj się eksperymentowania i tego czy wygłupisz się przed obiektywem. Profesjonalista będzie potrafił ewentualne potknięcia obrócić w żart. A zresztą i tak pokaże Ci tylko udane klatki, wszak tylko takie Cię interesują. Pozując do portretu biznesowego nie musisz być śmiertelnie poważny. Delikatny uśmiech wzbudzi większe zaufanie i sympatię u potencjalnych kontrahentów. Możesz pomyśleć o miłej sytuacji lub o kimś bliskim, aby wywołać na twarzy prawdziwy i szczery uśmiech.

6. Zrelaksuj się

Podczas sesji odpręż się i pozwól fotografowi przejąć inicjatywę. Profesjonalista porozmawia z Tobą, aby zbudować właściwą relację opartą na porozumieniu. Będzie zwracał bacznie uwagę na to, aby sesja przebiegała w miłej, pełnej odrężenia atmosferze, co pozwoli na pokazanie modela w możliwie najlepszym wydaniu. 
 
portret
 
Źródło: unsplash.com

Wokół tematu: 

Jak zrobić świetny portret w 10 minut?Jak poradzić sobie z presją czasu i w nieciekawym miejscu wykonać dobry portret? Jak w kilka minut zrobić niebanalne zdjęcie w zgiełku miasta? Na takie pytania muszą sobie codziennie odpowiadać fotografowie dziennika The Guardian. Teraz dzięki ich wskazówkom z... więcej

 

Portret - niełatwa sztuka odkrywania emocjiDobry portret to suma doświadczenia, wrażliwości, umiejętności obserwacji, nawiązania kontaktu z osobą portretowaną. Aby powstał poruszający portret, trzeba do perfekcji opanować warsztat i techniki fotograficzne.

 

 


www.swiatobrazu.pl