Tworzenie kina domowego: ekran

Tworzenie kina domowego: ekran

Ekran. Jest to jeden z podstawowych problemów potencjalnego nabywcy. Kupować czy nie?, a może projekcja bezpośrednio na nowo co pomalowaną białą ścianę. Odpowiedz: nic bardziej mylnego. Rzeczą oczywistą jest iż takim sposobem uzyskamy obraz (jakiś), nie mnie jednak nie będzie on w pełni ukazywał prawdziwych zalet projektora z które przecież zapłaciliśmy. Warto pamiętać iż w takich przypadkach mamy do czynienia ze zjawiskiem pochłaniania rzutowanego światła przez ścianie. Ma to wiele swych konsekwencji jednak główne to: zmniejszenie kontrastowości obrazu oraz utrata jego szczegółów.


p>Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup ekranu projekcyjnego. Wtedy też pojawia się szereg pytań. Rozwijany ręcznie czy automatycznie?, Kupować z czarną ramką czy bez? Tych  odpowiedzi udzieli nam bezpośrednio grubość naszego portfela. Najważniejszymi kryteriami doboru powinny być format oraz jego kolor.
Co do formatu.. Dla formatu komputerowego i video PAL/NTSC – format 4:3, dla HDTV, BluRay oraz Full HD format 16:9.. Dla rozdzielczości SXGA – format  5:4 bądź ewentualnie zwykły format kwadratu 1:1

Kolejne pytanie. Jaki kolor a co za tym idzie kontrast ekranu?. Najnowsze projektory posiadające wysoki kontrast wymagają odpowiedniego nośnika-ekranu z powierzchnią o współczynniku G<1. Powierzchnie o współczynniku G>1 nawet nie ukażą różnicy pomiędzy kontrastem projektora 2000:1 a 4000:1. Inaczej jest z szarą powierzchnią ekranu (Matt Gray ) o współczynniku G=0.8. Została zaprojektowana do produkcji obrazu wysoko kontrastowego nawet 12000:1- krótko mówiąc do wymarzonego kina wysokiej jakości.

Ostatnią sprawą jest jego dopasowanie. Nagminnie występującym zjawiskiem wśród potencjalnych kupujących jest dobieranie ich zbyt dużych rozmiarów w stosunku do metrażu mieszkania. Generalnie w standardowym salonie szerokość ekranu powinna wynosić miedzy 2 – 2,5 metra. Jeśli jednak ktoś ma problem z określeniem co to jest „standardowy salon” to zasada jest jeszcze prostsza. Polega ona na tym iż najbliższa odległość podczas oglądania filmu  nie powinna być mniejsza niż szerokość ekranu. Maksymalnie może ona być dwa razy większa. Zatem jeśli ekran ma szerokość 2m to nie należy siadać bliżej niż dany wymiar.
Wysokość jego instalacji jest również ważna. Jego dolna krawędź, zaraz po rozwinięciu ekranu  powinna wynosić miedzy 0,8 a 1 m. W ten sposób nikt z widzów nie będzie zmuszony  nadmiernie zadzierać głowy bądź przesadnie pochylać ją w dół.     


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem