Wywiad z Tomaszem Gudzowatym - fragment książki "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"

Wywiad z Tomaszem Gudzowatym - fragment książki "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"

Tomasz Gudzowaty zaczynał karierę od fotografii przyrodniczej. Zapraszamy do lektury fragmentu wywiadu, który został opublikowany w książce "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii".

Książka jest rekomendowana przez serwis SwiatObrazu.pl.




Hanna Maria Giza: W jaki sposób fotografował pan Following the Rain? Czy rzeczywiście było tak, jak mówią niektórzy, że na miejsce akcji, czyli w pobliże wielkiego wodopoju, gdzie o określonej porze roku zwierzęta na pewno muszą się pojawić, zjechały dziesiątki fotografów z całego świata i że wszyscy w samochodach safari ustawili się wzdłuż trasy, którą miały biec antylopy gnu, i – zaciekle ze sobą rywalizując – starali się zrobić najlepsze zdjęcia?
Tomasz Gudzowaty: Tak, ponieważ są tylko dwa wyjątkowe wydarzenia w świecie zwierząt. Jednym z nich jest właśnie wielka migracja antylop gnu z Tanzanii do Kenii w poszukiwaniu deszczu, która wręcz poraża swoją skalą. A drugim jest śmierć wielorybów, które nie wiadomo z jakiego powodu całą ławicą wpływają na mielizny, na plażę. Rzecz w tym, że świat się zmienia. Zmienia się również skala tych wędrówek. Instynkt przeczuwania deszczu gwarantuje zwierzętom przetrwanie, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z wegetacją traw. Tu chodzi o przetrwanie, o przeżycie niezwykle licznej populacji, bo w Masajmarze i Serengeti żyje ponad trzy miliony antylop gnu. Aż półtora miliona, czyli połowa ich populacji, decyduje się w tym samym czasie na wędrówkę. Wszyscy wiedzieliśmy, że najważniejszym miejscem będzie przeprawa przez rzekę. Tam następuje konfrontacja zwierzęcia z nurtem rzeki, z bardzo stromymi brzegami. A antylopy gnu, nie wiadomo dlaczego, mają dość niezwykłą chęć udowadniania sobie nawzajem, że są bardzo silne, i z wysokiego brzegu skaczą bez opamiętania niemalże jedne na drugie. Oczywiście wiele z nich wtedy ginie, bo łamią sobie kręgosłupy albo nogi, a słabsze osobniki po prostu znosi nurt. Wszyscy wiedzieliśmy, że kulminacja tego zjawiska musi nastąpić.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem