22 grudnia 2017, 12:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 6214 razy

Zanim kupisz.. pendrive

Zanim kupisz.. pendrive

Niemal każdy dzisiaj korzysta z pendrive'a, jednakże nie zawsze jego wybór jest świadomy, stąd często tego typu akcesoria mogą nie działać z pełną wydajnością lub być zawodne. Pamięć przenośna, na której można polegać, przyda się każdemu entuzjaście fotografii i filmowania, nie tylko do udostępniania materiałów, ale również po to, aby mieć przy sobie zawsze swoje portfolio. Często sytuacje, w których spotyka się osoby, które warto zapoznać ze swoją twórczością, wydarzają się niespodziewanie. Pendrive jest prostym i wygodnym sposobem, aby móc zawsze podzielić się swoimi zdjęciami i wideo (dobrze jest mieć również swoją stronę internetową). Dlatego warto wybrać odpowiedni model, który będzie działał sprawnie i niezawodnie.

W poprzedniej części poradnika Zanim kupisz doradzałem w zakupie innego osprzętu związanego z danymi – dysków zewnętrznych. Zajrzyj do niego, w szczególności w sytuacji gdy potrzebujesz przenośnej pamięci, a pojemność pendrive'ów nie jest wystarczająca. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że pomimo małych gabarytów dysków 2,5'', nie zawsze będą poręczne, stąd dobrze pamiętać o funkcjonalności pendrive'ów.

Jaką pojemność pendrive'a wybrać? 

Zazwyczaj im więcej pamięci tym lepiej, aczkolwiek nie zawsze warto płacić za dodatkowa przestrzeń. Wszystko zależy od zastosowania tego typu akcesorium – czy będzie służył jedynie do przenoszenia tymczasowych plików, czy będzie miał gromadzić najważniejsze projekty w wysokiej jakości itp. Warto pamiętać, że ilość dostępnego miejsca jest mniejsza niż ta podawana w specyfikacji – przykładowo dla urządzenia o pojemności 16 GB do dyspozycji użytkownika pozostaje 14,6 GB. 

[kn_free]

Prędkość działania i interfejs

Te dwa parametry są ze sobą ściśle powiązane. Przede wszystkim, aby akcesorium mogło działać z zadowalającą prędkością niezbędne jest minimum USB 3.0. Obecnie coraz rzadziej komputery pozbawione są tego złącza, a nawet jeżeli, to pendrive'y są kompatybilne wstecznie, co oznacza, że działają również z USB 2.0 i 1.1. Dla porównania starszy typ złącza oferuje maksymalną prędkość transferu wynoszącą około 30-45 MB/s, natomiast nowsze rozwiązanie 300 MB/s. Zdecydowanie przyspiesza to pracę, co jest niezwykle istotne z perspektywy zastosowania pendrive'ów, gdzie niezbędne jest często sprawne zgranie danych. 
 
zanim kupisz
Złącze USB 3.0 jest oznaczane niebieskim kolorem. Pendrive'y wykorzystujące ten interfejs, takie jak np. Sandisk Ultra Flair, oferują zdecydowanie większą prędkość przesyłu danych niż UBS 2.0. 
 
Standard USB 3.0 jest powoli zastępowany przez USB 3.1 Gen 2, który oferuje prędkość 1,2 GB/s. Niestety przynajmniej na razie cena urządzeń wyposażonych w taki interfejs jest nieco wysoka, ale z pewnością w przyszłości stanie się to powszechnie wykorzystywane złącze. Do oznaczania gniazd wykorzystuje się kolory – dla USB 3.0 jest to niebieski, natomiast dla USB 3.1 Gen 2 turkusowy. Jednakże prędkość przesyłu to nie wszystko, co trzeba wiedzieć na temat standardu USB. Wśród wtyczek stosowanych w pendrive'ach, oprócz najbardziej powszechnej USB typ A, można znaleźć także wersje Micro USB (zarówno dla wersji A i B) oraz USB typ C. Wersje micro pasują do urządzeń mobilnych, dzięki czemu taki pendrive można z łatwością wykorzystać z tabletem lub smartfonem. Ciekawym rozwiązaniem są pamięci flash mające dwa złącza, co umożliwia łatwe przenoszenie danych pomiędzy różnymi typami urządzeń.
 
zanim kupisz
 
Sandisk Ultra Dual Drive oferuje dwa złącza - micro USB i USB 3.0. Dzięki temu można go podłączać zarówno do komputerów, jak i urządzeń mobilnych.
 
zanim kupisz
Sandisk iXpand to ciekawa propozycja dla użytkowników iPhone'a i iPada, wykorzystującą złącze USB i Lightning.
 
USB typ C to nowy standard, który ma wprowadzić rewolucję i być receptą na narastający chaos, spowodowany różnorodnością dostępnych złączy. Poza tym ma on być wykorzystywany we wszystkich typach urządzeń – oznacza to, że będzie stosowany zarówno w komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Jeszcze jedną unikatową cechą jest jego "odwracalność". Oznacza to, że można go podłączyć do urządzenia dowolna stroną, a więc nie trzeba ustawiać go w odpowiedniej, "poprawnej" pozycji. Koniec z dwoma czy trzema podejściami do podłączenia akcesoriów. USB typ C nie oznacza tego samego co USB 3.1. Są to dwie rozdzielne kwestie i prędkość przesyłu dla złącza USB typ C może nawet odpowiadać specyfikacji USB 2.0. Zachowaj więc czujność przy wyborze pendrive'a z tym interfejsem. 
 
 
Ostateczny wybór typu złącza zależy od tego z jakimi urządzeniami będzie współpracował pendrive. Niemniej ważna jest prędkość działania i obecnie mniejsza wartość niż USB 3.0 jest nieopłacalna. 
 
Niestety to nie wszystko, gdyż maksymalna prędkość zastosowanego interfejsu to jedno, a faktyczne możliwości sprzętu to inna kwestia. Tutaj liczą się poszczególne prędkości zapisu i odczytu specyficzne dla każdego urządzenia – oczywiście im większe tym lepiej. Różnice mogą być spore, nawet w obrębie urządzeń wykorzystujących np. USB 3.0 (przykładowo prędkość odczytu może wynosić do 100 MB/s dla Sandisk Ultra i do 150 MB/s dla Sandisk Ultra Flair, przy czym obydwa urządzenia wykorzystują USB 3.0). 

Bezpieczeństwo plików

Pojęcie to może odnosić się do dwóch kwestii: zabezpieczenia plików przed dostaniem się w niepowołane ręce i wytrzymałością pendrive'a na uszkodzenia mechaniczne. Niestety w obu przypadkach nie możesz mieć nigdy 100% pewności, aczkolwiek można minimalizować ryzyko. Producenci udostępniają wraz ze sprzedawanymi urządzeniami oprogramowanie pozwalające zaszyfrować dane i zabezpieczyć je hasłem.

zanim kupisz

Producenci stosują różne rozwiązania mające podniesć wytrzymałość pendrive'ów. Przykładami są gumowe obudowy lub metalowe.

[kn_advert]

Obudowa pendrive'ów

Konstrukcję pendrive'a ogranicza jedynie wyobraźnia – wśród nich można znaleźć urządzenia o niemal dowolnym kształcie. W sprzedaży dostępne są akcesoria przypominające sushi, psa, arbuza, gumę do żucia, monetę, kawałek pizzy, tubkę pasty do zębów, a także połączone z otwieraczem do piwa czy ołówkiem. Wszystko to oczywiście kwestia gustu, ale dobierając pendrive'a, warto wybrać takie, które mają chowane złącze. Dzięki temu będzie zabezpieczone przed kurzem i pyłem, co często ma miejsce podczas codziennego użytkowania. Rozwiązań jest kilka – może do tego służyć zatyczka lub inny patent. Część urządzeń ma wysuwane złącze, ale w takim wypadku USB wciąż pozostaje odsłonięte. 

zanim kupisz

zanim kupisz

Pendrive'y mogą mieć bardzo różnorodne kształty i wykorzystywać odmienne surowce.

zanim kupisz
Warto wybierać pendrive'y z chowanym złączem, takie jak np. Sandisk Cruzer Switch.
 
Pendrive'y charakteryzują się również różnorodnością w odniesieniu do gabarytów. Można wybierać pomiędzy takimi, które mają właściwie rozmiar złącza, a także wśród tych o wielkości duże breloka (w sieci można znaleźć np. pendrive'y, będące figurkami z postaciami z kreskówek). To również kwestia gustu i potrzeb.
 
zanim kupisz
 
Lexar JumpDrive® S45 USB 3.0 to niezwykle mały pendrive o gabarytach nieco większych o wielkości samego złącza.
 
zanim kupisz
Producenci stosują różnorodne sposoby chowania złącza. Na powyższym zdjęciu znajduje się Lexar JumpDrive® TwistTurn.
 
zanim kupisz
Sandisk Connect to pendrive, który oferuje bezprzewodową transmisję danych za pomocą sieci Wi-Fi. Został wyposażony we własny akumulator, dzięki czemu może działać samodzielnie bez wykorzystywania komputera. Poza tym ma złącze USB 2.0.
 
Poniżej znajdziesz więcej informacji o ciekawych modelach pendrive'ów:

Wybór pendrive'a jest dużo łatwiejszy niż podjęcie decyzji związanej z wyborem np. obiektywu lub  statywu. Jeżeli masz dylematy związane również z tym sprzętem, zajrzyj do poprzednich odcinków Zanim kupisz. Tymczasem życzę satysfakcji z wyboru pendrive'a i bezawaryjnej pracy tego akcesorium.

 


www.swiatobrazu.pl