5 maja 2011, 14:06
Autor: Dominik Tomaszczuk
czytano: 4073 razy

Wciąż na fali: Sony Alpha A550

Wciąż na fali: Sony Alpha A550

Sony Alpha A550 to lustrzanka cyfrowa przeznaczona dla zaawansowanych miłośników fotografii szukających wszechstronnego aparatu. Zastosowane w tym modelu nowatorskie rozwiązania, bardzo dobrej klasy materiały, z których wykonano korpus oraz świetna matryca CMOS o wysokiej rozdzielczości, to cechy, dzięki którym Alpha A550 wciąż ma wielu użytkowników.


Ogromną zaletą aparatu Sony Alpha A550 jest wykorzystana w nim matryca o rozdzielczości 14,6 MP. Element ten charakteryzuje się wyjątkowo niskim poziomem szumów, dzięki czemu lustrzanka świetnie sprawdza się w nawet bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Na uwagę zasługuje także fakt wprowadzenia przez firmę Sony ciekawej możliwości wykonywania fotografii w technice HDR z poziomu aparatu. Jeśli dodamy do tego wysoką "szybkostrzelność" (7 kl./s) oraz wygodny, uchylny ekran LCD (z doskonale działającą funkcją Live View), otrzymamy świetny aparat, zapewniający dobry efekt w większości sytuacji fotograficznych.

Sony Alpha A550

Niespodziewaną wadą sprzętu jest brak możliwości kręcenia filmów, co powinno być już standardem w konstrukcjach tej klasy – ale coś za coś. Minusem jest także brak możliwości ustawienia czułości ISO 100 – będzie to irytowało zwłaszcza miłośników fotografii krajobrazowej.

Nową Alphę A550 niestety trudno jest dostać. Wciąż znajduje się w ofercie niektórych sklepów fotograficznych, ale jest coraz rzadziej dostępna. Ceny nowego egzemplarza w zestawie z obiektywem Sony DT 18-55 mm F/3.5-5.6 SAM zaczynają się od ok. 2500 zł (warto skorzystać z porównywarki cen).

Alternatywą może być zakup młodszego brata Sony Alpha A550 – modelu oznaczonego A500. Możemy w ten sposób zaoszczędzić kilkaset złotych, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że decydujemy się na aparat wyposażony w matrycę o rozdzielczości jedynie 12 MP (choć również dającą bardzo dobre wyniki).

Oba modele pojawiają się na aukcjach Allegro – można trafić na ciekawą okazję.

O aparacie Sony Alpha A550 pisaliśmy też tutaj.www.swiatobrazu.pl