15 lutego 2012, 08:00
Autor: Kuba Longa
czytano: 5834 razy

Jak fotografować telefonem komórkowym - część II

Jak fotografować telefonem komórkowym - część II

W kolejnej części cyklu „Jak fotografować telefonem komórkowym” przedstawimy podstawowe reguły kompozycji oraz ich znaczenie przy fotografowaniu za pomocą telefonów komórkowych.






Czytaj także:
Jak fotografować telefonem komórkowym - część I
Jak fotografować telefonem komórkowym - część III

Strona 1

Na powstanie dobrego zdjęcia wpływają dwa główne czynniki – odpowiedni dobór parametrów ekspozycji oraz kompozycja obrazu. Ten pierwszy pozwala na przedstawienie sceny w sposób zgodny z wizją fotografa. Ustawienia przysłony pozwalają nam manipulować głębią ostrości, tak byśmy otrzymali efekt rozmytego tła i wyróżnili na zdjęciu fotografowany obiekt lub by obraz był ostry od pierwszego planu, aż po horyzont. Możemy również zmienić czas naświetlania, zamrażając ruch na zdjęciu lub wprowadzając dynamikę w postaci smug tworzonych przez poruszające się obiekty. Fotografując telefonem komórkowym rzadko kiedy mamy możliwość doboru tych parametrów. W większości aparatów znajdujących się w telefonach, wielkość przysłony jest niezmienna, natomiast czasy naświetlania są automatycznie dobierane przez aparat w zależności od warunków oświetleniowych. Dlatego też na jakość otrzymanego zdjęcia najbardziej wpływa drugi z wymienionych czynników, czyli kompozycja.


Reguła trójpodziału

Zasady kompozycji powstawały wraz z rozwojem sztuk plastycznych i są wynikiem rozważań na temat tego, co uważamy za dobry, harmonijny obraz. W dzisiejszych czasach nie podchodzi się do tych reguł tak rygorystycznie jak we wcześniejszych epokach i wielu współczesnych artystów świadomie łamie zasady kompozycji. Niemniej jednak ich znajomość i zastosowanie pozwoli Wam wykonywać zdjęcia, które będą przyjemne w odbiorze i uważane za dobre.

Jedną spośród wielu reguł kompozycji jest zasada trójpodziału, bardzo często wykorzystywana w fotografii. Aby ją zastosować, należy podzielić kadr za pomocą dwóch linii pionowych (w 1/3 oraz 2/3 długości poziomych krawędzi) oraz dwóch linii poziomych (w 1/3 oraz 2/3 wysokości pionowych krawędzi). Niektóre telefony pozwalają na wyświetlenie siatki pomocniczej dzielącej ekran zgodnie z tą regułą. Cztery miejsca, w których przecinają się linie trójpodziału nazywane są "silnymi punktami". To właśnie te punkty przyciągają wzrok osoby oglądającej zdjęcie, a umieszczenie tematu w jednym z tych punktów spowoduje, że kompozycja będzie harmonijna i przyjemna w odbiorze. Miejsca te są idealne do umieszczenia fotografowanej osoby lub przedmiotu, oczu modela w fotografii portretowej czy też każdego innego obiektu, na który chcemy zwrócić uwagę.

Ważne są również osie podziału, wzdłuż których umieszcza się linie dzielące fotografowaną scenę. Najlepszym przykładem jest horyzont w fotografiach krajobrazowych. Umieszczenie go wzdłuż górnej linii trójpodziału zwiększy wyrazistość pejzażu, podczas gdy umieszczenie go wzdłuż dolnej linii zwiększy wyrazistość nieba.
 

fotografia telefon

Umieszczenie linii horyzontu wzdłuż dolnej, poziomej linii trójpodziału pozwala zwiększyć wyrazistość nieba. Fotografia wykonana telefonem Nokia 3110c. (Fot. Michael Peligro, flickr.com)

[kn_advert]

Strona 2


Tło oraz brzegi kadru

Bardzo istotnym elementem kompozycji, na który wielu początkujących fotografów niestety nie zwraca uwagi, jest tło oraz krawędzie kadru. Jednym z podstawowych błędów jest ucinanie istotnych elementów obrazu brzegami kadru, jak na przykład fragmentu stopy bądź ręki fotografowanej osoby. Oczywiście nie zawsze jest to błędem, jak na przykład w przypadku zbliżenia w fotografii portretowej, gdzie umiejętne ucięcie fragmentu głowy oraz ramion modela jest często stosowane. Należy jednak zawsze mieć na uwadze relację tematu z krawędziami kadru. Również umieszczanie tematu zbyt blisko brzegów może spowodować rozproszenie uwagi oglądającego zdjęcie. Często dobrze jest skadrować obraz w taki sposób, by między fotografowanym obiektem a krawędzią był zauważalny odstęp.

Niezwykle istotne jest również tło fotografii. Aparaty kompaktowe zwykle pozwalają na jego rozmycie, dzięki czemu nie jest ono tak bardzo rozpraszające. Telefony komórkowe przeważnie charakteryzują się dużą głębią ostrości, co może spowodować, że bardzo zróżnicowane tło będzie odwracało uwagę od tematu. Aby uniknąć tego problemu, dobrze jest przybliżyć się do fotografowanego obiektu, aby wypełnił on kadr. Trzeba również uważać na znajdujące się w tle obiekty o kontrastowych krawędziach i kolorach. Na przykład fotografując ludzi możemy nie zwrócić uwagi na znajdujące się z tyłu kolorowe billboardy, słupy czy kable. Jednak na dwuwymiarowym obrazie będą się one bardzo rzucały w oczy i mogą zepsuć zdjęcie portretowe. Przed naciśnięciem spustu migawki zobacz jak wygląda cały obraz. Często niewielki krok w bok lub przesunięcie fotografowanego obiektu może znacznie poprawić wygląd fotografii.

[kn_advert]
Na co jeszcze zwrócić uwagę

1. Unikaj kontrastowych scen, takich jak bezpośrednie oświetlenie słoneczne. Takie światło spowoduje, że na zdjęciu pojawi się wiele ciemnych obszarów, które mogą zmniejszyć czytelność fotografii. Jeśli możesz, ustaw się w takiej sytuacji w zacienionym miejscu.

2. Staraj się nie fotografować pod światło – temat zdjęcia będzie wtedy bardzo ciemny i pozbawiony szczegółów. W takiej sytuacji możesz spróbować użyć lampy błyskowej, by rozjaśnić fotografowany obiekt.
 

fotografia telefon

Kiedy fotografujemy pod światło, temat zdjęcia wyjdzie ciemny. Fotografia wykonana telefonem Nokia N95. (Fot. believekevin, flickr.com)


3. Jeśli Twoje zdjęcia w słabym oświetleniu wyszły poruszone, użyj trybu fotografii nocnej, jeśli Twój aparat na to pozwala. Zdjęcie może wyjść nieco bardziej zaszumione, ale będzie to mimo wszystko lepsze niż nieostra, poruszona fotografia.

4. Eksperymentuj. Jeśli możesz, fotografuj dany temat z różnych perspektyw. Zmieniaj swoje położenie i rób zdjęcia z różnych stron. Zaletą fotografii cyfrowej jest możliwość bezkosztowego wykonania wielu ujęć. Łam zasady. Ograniczenia sprzętowe aparatu będą nieistotne jeśli uda Ci się wykonać ciekawe i oryginalne ujęcie.

 

Konkurs fotograficzny: Niezwykły każdy dzień

Obecna chwila to wszystko co mamy i każda może być niezwykła, jeżeli tylko zdecydujemy się to dostrzec. Zmień kąt widzenia, nabierz swobody ruchów i ostrości spojrzenia, a wokół Ciebie pojawią się niezwykłe obrazy, które tylko czekają na to, aby je zarejestrować.

Konkurs fotograficzny "Niezwykły każdy dzień" zorganizowany przez firmę Nokia i serwis SwiatObrazu.pl to nie tylko szansa na wyjątkowe nagrody, to również okazja do świetnej zabawy oraz zmiany sposobu postrzegania każdego dnia.

Aby zgłosić zdjęcie do konkursu należy:

Wszystkim Uczestnikom konkursu życzymy powodzenia i z niecierpliwością oczekujemy na fotografie!

Konkurs trwa od 23 stycznia do 22 lutego 2012 roku.

Regulamin

Galeria konkursowa

 

Nagrody

I miejsce - Nokia Lumia 800

konkurs fotograficzny Niezwykły każdy dzień

II miejsce - Nokia Lumia 800

konkurs fotograficzny Niezwykły każdy dzień

III miejsce - Nokia Lumia 800

konkurs fotograficzny Niezwykły każdy dzień

Dwa wyróżnienia - Nokia Lumia 800

konkurs fotograficzny Niezwykły każdy dzień

Nagroda publiczności

Autorzy dziesięciu najwyżej ocenionych przez publiczność zdjęć otrzymają album fotograficzny Mecek.kom.

konkurs fotograficzny Niezwykły każdy dzień

 

Patroni medialni: mGSM.pl, FotoTerytorium.pl.

Czytaj także:
Jak fotografować telefonem komórkowym - część I
Jak fotografować telefonem komórkowym - część III

[kn_advert]

 



www.swiatobrazu.pl