Płaszczyzny rozpraszające

Płaszczyzny rozpraszające

Jako materiał rozpraszający światło stosowano początkowo jedwab, wykazujący pewną anizotropię w rozproszeniu światła, następnie zaczęto stosować specjalne tworzywa sztuczne. Są one znacznie tańsze od jedwabnych, mają dobrą odporność na ciepło emitowane przez źródło światła, jednak powodują zmiany barwy światła, obniżając temperaturę barwową nawet o 20 miredów.


Wprowadzając w bieg promieni świetlnych różnego typu siatki lub materiały półprzezroczyste tekstylne, szklane lub z włókien syntetycznych można zwiększyć stopień rozproszenia wiązki świetlnej kosztem zmniejszenia światłości maksymalnej. Rozproszenie to można regulować przez zmianę odległości od źródła światła i wielkość powierzchni rozpraszającej. W ten sposób można uzyskać wymagany stopień rozproszenia światła, wadą tego rozwiązania jest, że duża ilość promieni świetlnych odbija się we wszystkich kierunkach. Niektóre z nich mogą trafić do obiektywu, zmniejszając wyraźnie kontrast obrazu.

Płaszczyzny rozpraszające zostały wprowadzone znacznie później do techniki oświetleniowej niż odbłyśniki. Ich prawzorem są duże odbłyśniki o dużych średnicach, które dla większego rozproszenia promieni świetlnych obciągano siatką młyńską. Rozwój fotografii barwnej, w której ze względu na mniejszą pojemność tonalną materiałów zdjęciowych wymagany był mniejszy kontrast oświetlenia.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem