19 kwietnia 2011, 12:25
Autor: Tomasz Waryszak
czytano: 18299 razy

Plecak, pas, pokrowce - system modułowy Lowepro - ciąg dalszy wrażeń z użytkowania

Plecak, pas, pokrowce - system modułowy Lowepro - ciąg dalszy wrażeń z użytkowania

Tym razem przyjrzeliśmy się, jak sprawuje się w praktyce tworzący grupę modułową zestaw Lowepro: lekki pas akcesoryjny z dołączonymi różnego rodzaju pokrowcami oraz mniejszy z plecaków nowego systemu S&F™ – Laptop Utility Backpack 100 AW. Zapraszamy do lektury.




Rozwinięciem nazwy systemu S&F™ są angielskie wyrazy "street" oraz "field", a więc mamy do czynienia z rozwiązaniem przeznaczonym do użytku uniwersalnego w szerokim spektrum zastosowań – od fotografii miejskiej (street photo), przez reporterską, aż po podróżniczą i przyrodniczą. Dodajmy przy tym, że sprzęt dedykowany jest do intensywnej pracy również w wymagających warunkach pogodowych, na co wskazują zastosowane zabezpieczenia przeciwdeszczowe, solidna konstrukcja wszystkich elementów oferowanych w ramach systemu S&F™, a także rodzaj zastosowanych materiałów.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania


Plecak na laptopa S&F™ Utility Backpack 100 AW przeznaczony jest do przenoszenia sprzętu elektronicznego w postaci małego laptopa lub netbooka o przekątnej ekranu 10–12" oraz różnego rodzaju akcesoriów niezbędnych dla pracującego w terenie fotografa. Wnętrze podzielone jest na dwie komory: większą, tylną przeznaczoną na komputer i mniejszą, przednią na drobniejsze rzeczy. Specjalny pasek ułatwia szybkie wyjmowanie notebooka, jednak możemy go również odczepić i usunąć, co jest dobrym rozwiązaniem, gdy zamiast komputera postanowimy zabrać inne wyposażenie. Konstrukcja plecaka jest dobrze przemyślana. Mimo niewielkich rozmiarów, wyposażono go w szerokie, wygodne pasy nośne, umożliwiające dobre rozłożenie ciężaru, a dodatkowo możliwe jest również wykorzystanie niewielkiego pasa biodrowego. Tył plecaka zbudowany jest z dwóch pokrytych oddychającą tkaniną części, rozdzielonych sztywniejszą partią wewnętrzną, co sprawia, że 100 AW dobrze dopasowuje się do pleców.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania

Przykładowy ekwipunek, który udało nam się zmieścić w plecaku, obejmował: netbooka wraz z myszką i zasilaczem, dokumenty, telefon komórkowy w pokrowcu S&F™ Phone Case 20, dwie lampy błyskowe, ładowarkę do akumulatorków AA, ładowarkę do akumulatora lustrzanki, mini statyw, kilka filtrów oraz zapasowych akumulatorków, a także małą butelkę wody mineralnej w zewnętrznej kieszeni.

Jako plecak na laptopa i akcesoria, S&F™ Utility Backpack 100 AW sprawił się doskonale, chociaż nieco brakuje w nim rozwiązań ułatwiających przenoszenie aparatów fotograficznych, by mógł posłużyć jako miejsce np. na korpus rezerwowy.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania
Niemal każdy z elementów systemu S&F™, z wyjątkiem najmniejszych futerałów oraz pasów akcesoryjnych, wyposażony został w pokrowiec przeciwdeszczowy All Weather AW Cover™. By sprawdzić rzeczywisty poziom wodoszczelności tego typu osłony, postanowiliśmy umieścić jeden z futerałów z założonym pokrowcem pod kranem z bieżącą wodą na kilka minut. Po zdjęciu osłony okazało się, że wewnątrz nie ma najmniejszych śladów wilgoci, nawet w okolicy szwów na wewnętrznej stronie futerału przeciwdeszczowego.

 

Strona 1

Strona 2
Pas akcesoryjny S&F™ Light Utililty Belt stanowi mniejszą wersję pasa S&F™ Deluxe Technical Belt. Nie należy jednak sugerować się zbytnio nazwą, gdyż jest to bardzo solidna konstrukcja, zdolna wytrzymać nawet silne obciążenia. Ponadto, w przypadku znacznego obciążenia, do pasa akcesoryjnego przymocować można dodatkowy pasek na ramię, który umożliwia lepsze rozłożenie ciężaru.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania


Pas dobrze układa się na biodrach, a jego wewnętrzna strona pokryta jest materiałem typu 3D Mesh, ułatwiającym cyrkulację powietrza w miejscu, gdzie przylega on do ciała. Light Utililty Belt posiada trzy przesuwane elementy nośne, wyposażone w uchwyty do mocowania akcesoriów za pomocą uchwytu typu SlipLock™, czyli po prostu szerokiej, zapinanej na rzep szlufki, która umożliwia szybkie przypinanie i odpinanie danego pokrowca.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania


Chociaż uchwytów akcesoryjnych rozmieszczonych na elementach nośnych jest więcej (a konkretnie 10), w praktyce można przyjąć, że w wygodny i funkcjonalny sposób do pasa można przymocować maksymalnie pięć pokrowców wyposażonych w uchwyt SlipLock™.

Slim Lens Pouch 55 AW, to najmniejszy z pokrowców na obiektywy w obrębie grupy S&F™. Bez problemu mieszczą się w nim typowe nieduże obiektywy. W naszym przypadku były to Nikkory 85 mm f/1,8, 18-55 mm f/3.5-5.6 oraz 35 mm f/1,8. Nie ma również przeszkód, żeby w pokrowcu zmieścić nawet nieco większe konstrukcje optyczne – maksymalny wymiar to 10 x 12 x 16 cm.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania


Futerał zaopatrzony jest w przemyślnie chowaną osłonę przeciwdeszczową, zaczep SlipLock™ oraz pasek na ramię ze wzmocnioną częścią centralną, mocowany na solidnych metalowych uchwytach. Zewnętrzne ścianki pokrowca, które potencjalnie narażone są na ewentualne uderzenie, czy kolizję, wykonano z mocnego, sztywnego materiału, uzupełnionego grubą, wytłumiającą wstrząsy warstwą wewnętrzną. Ciekawostką jest możliwość zapięcia futerału na dwa różne sposoby: na wyżej położony rzep w przypadku przenoszenia większego obiektywu lub na niższy przy obiektywie mniejszym lub przy jego braku. Pozwala to zredukować zbędną przestrzeń zajmowaną przez pusty lub częściowy tylko wypełniony pokrowiec.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania

 

Nieco większe rozmiary cechują S&F™ Slim Lens Pouch 75 AW. Jest to futerał przeznaczony do przechowywania obiektywów takich, jak np. popularne, oferowane przez wielu producentów 70-200 mm f/2.8 oraz innych konstrukcji o podobnych rozmiarach. Podobnie jak mniejszą wersję, również ten pokrowiec można zapiąć w dwóch pozycjach: wyższej przy znacznym wypełnieniu i niższej np. gdy wewnątrz schowamy lampę błyskową.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania


W ogólnym rozrachunku, nowe pokrowce Lowepro na obiektywy zasługują na uznanie. Producent potrafił tutaj połączyć funkcjonalność z wysokim poziomem zabezpieczenia sprzętu. Jedynym, co ewentualnie można by poprawić w tych rozwiązaniach, jest brak pośredniej pozycji zapinania pokrowców, która pozwoliłaby na lepsze dopasowanie torby do niewymiarowego ładunku.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania

 

Strona 3
S&F™ Phone Case 20 to z kolei niewielki futerał przeznaczony do przechowywania telefonu komórkowego. Charakteryzuje się powiększoną szerokością, dzięki czemu dobrze mieszczą się w nim nawet najnowsze smartfony, a przy tym zapewnia telefonowi równie wysoki stopień ochrony jak sprzętowi fotograficznemu przenoszonemu w innych pokrowcach systemu. Szlufka S&F™ pozwala na umieszczenie futerału wraz z komórką na pasie akcesoryjnym lub na pasie nośnym plecaka. W zestawie znajdziemy również niewielki pasek umożliwiający noszenie pokrowca na szyi. Warto przy tym wspomnieć, że chociaż Phone Case 20 zaprojektowany został do przenoszenia telefonów, to bez problemu można w jego wnętrzu zmieścić również niewielkie kompaktowe aparaty fotograficzne typu slim.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania
System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania


Ostatnim z omawianych elementów jest pokrowiec na karty pamięci S&F™ Memory Wallet 20. Możliwe jest zmieszczenie w nim do 12 kart pamięci Compact Flash lub innego typu – mniejszych. Chociaż futerał ten nie odbiega poziomem wykonania i rodzajem użytych materiałów od innych elementów systemu S&F™, to wydaje się być spośród nich najsłabiej przemyślany i można mieć zastrzeżenia do jego funkcjonalności. Przede wszystkim brakuje szlufki umożliwiającej noszenie pokrowca przy pasie. Zrozumiałe jest, że pełnowymiarowy element SlipLock™, taki jak w większych pokrowcach, nie mógłby się tutaj zmieścić, ale przecież bez problemu można było zastosować pomniejszoną wersję, dzięki której zyskalibyśmy szybki dostęp do kart pamięci umieszczonych w futerale przypiętym do pasa. Tymczasem Memory Wallet 20 można jedynie nosić na niezbyt funkcjonalnym pasku nadgarstkowym lub po prostu wrzucić do torby czy plecaka i mieć nadzieję, że w nagłej sytuacji prędko go znajdziemy.

System modułowy S&F Lowepro wrażenia z użytkowania



Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że Lowepro jest firmą, która znakomicie zna się na akcesoriach fotograficznych, a system S&F™ stanowi kolejną grupę produktów, która o tej tezie zaświadcza. Trudno właściwie mówić o jakichkolwiek poważnych wadach tych pokrowców, toreb czy pasów, możliwe jest co najwyżej wskazywanie pewnych drobnych niedociągnięć w nielicznych przypadkach. Wspólną cechą wszystkich elementów systemu jest z pewnością znakomita jakość użytych materiałów i wykonania. Są to bardzo solidne i wytrzymałe produkty przeznaczone zdecydowanie bardziej do intensywnej pracy niż do sporadycznych wypadów fotograficznych.

Decydując się na zakup sprzętu Lowepro spod znaku S&F™, dostajemy produkt znakomicie przemyślany, funkcjonalny i potrafiący rzeczywiście wspomóc pracę fotografa. Przede wszystkim jednak, możemy skompletować zestaw do przenoszenia ekwipunku według własnych potrzeb, pomysłu i upodobań. Taki, który sprawdzi się w nieprzewidywalnych i dynamicznych warunkach, jakie bardzo często towarzyszą pracy fotografa w terenie. 



www.swiatobrazu.pl