10 najważniejszych powodów, dla których zdjęcia są nieudane

10 najważniejszych powodów, dla których zdjęcia są nieudane

Oglądam wiele zdjęć. Niektóre zrobione przez prawie początkujących, inne przez osoby uprawiające to hobby od 30 lat . Ich jakość jest bardzo różna i choć niektóre są fantastyczne, całkiem sporo jest dość słabych i częściej brakuje im czegoś od strony estetycznej niż technicznej. Słabe fotografie nie mają żadnej treści i zwykle są tylko zbiorem przypadkowych ładnych obiektów.


1.    Zdjęcie jest pomieszane, bo gdy oglądałeś scenę, widziałeś ją w trzech wymiarach, dwojgiem oczu, nie wspominając o wizjerze. Można temu zaradzić na wiele sposobów, ale co dziwne – skorzystanie z wizjera lustrzanki nie jest jednym z nich. Lepsze opcje to wykorzystanie ramki (prostego otworu w tekturowym lub plastikowym prostokącie) lub możliwie dużego ekranu LCD (ciekłokrystalicznego) kieszonkowego aparatu cyfrowego. Pomimo tego, jak uciążliwe jest korzystanie z aparatu wielkoformatowego, duża matówka jest doskonałym narzędziem do komponowania. Nawet Twoje własne palce mogą posłużyć do złożenia ramki na potrzeby kompozycji. Wizjer lustrzanki ma ciemną otoczkę oraz optykę sprawiającą, że obraz wydaje się oddalony i stosunkowo mały, przez co zdjęcie wydaje się lepsze, niż jest w rzeczywistości. Tak naprawdę może być dobrym pomysłem zrobienie zdjęcia cyfrową lustrzanką, wykorzystanie jej ekranu LCD do oceny zdjęcia, usunięcie go w razie potrzeby, a następnie zmiana kadru i pozycji tak, by wyszło lepiej.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem