- Barwa i kolor
- Cyfrowa ciemnia
- Ćwiczenia fotograficzne
- Czerń i biel
- Filmowanie aparatem
- Fotograf - ZUS i podatki
- Fotograf i prawo
- Fotograficzne ABC
- Fotografia aktu
- Fotografia od A do Z
- Fotografia krajobrazu
- Fotografia produktów
- Fotografia uliczna - street phofo
- Fotograficzne inspiracje
- Fotografowanie architektury
- Fotografowanie ruchu
- Fotografowanie zwierząt
- Kadrowanie
- Kompozycja
- Leksykon fotografów
- Najczęściej popełniane błędy
- Ostrość i nieostrość
- Perspektywa
- Portret
- Przygotowanie prezentacji zdjęć
- Studio fotograficzne dla początkujących
- Światło i ekspozycja
- Zarabiaj na fotografii
Dołącz do nas
Partnerzy
Trenuj fotografię tej wiosny. Odbierz kupon rabatowy!
9 marca 2022, 18:38
W fotografii liczy się jakość a nie ilość, ale czy na pewno tak jest? W końcu sam mistrz Henri Cartier-Bresson powiedział: Twoje pierwsze 10 tysięcy zdjęć będzie Twoimi najgorszymi.
"Najczęstszy błąd, jaki popełniają początkujący fotografowie? Nie spędzają dość czasu za aparatem. Chcesz robić postępy? Fotografuj, fotografuj, fotografuj!" – to Moose Peterson.
Jeśli marzysz o tym, aby konsekwentnie rozwijać swoje fotograficzne umiejętności, weź udział w Treningu fotograficznym.
- Czy zdarza Ci się po zobaczeniu inspirujących zdjęć, że masz chęć spróbować w praktyce nowych technik?
- Czy w pracy, na ulicy, na spacerze lub zasypiając wpadasz na świetne pomysły na kolejne ujęcia?
- I czy zdarza Ci się nigdy tych zdjęć nie wykonać?
Świat ostatnio oszalał na punkcie treningów i słusznie! Bo tylko stała, regularna praktyka może wynieść nas w dowolnej dyscyplinie na kolejny, wyższy poziom.
Jeśli marzysz o tym, aby rozwinąć swoje fotograficzne umiejętności, weź udział w treningu fotograficznym redakcji SwiatObrazu.pl. Wiadomo nie od dziś, że wspólne trenowanie to zawsze dodatkowa motywacja. A my w oparciu o 20 lat doświadczenia w zakresie edukacji fotograficznej przygotowaliśmy zestaw 21 ćwiczeń i zadań, dzięki którym będziesz swobodnie wykonywać fantastyczne zdjęcia.
Dlaczego 21? Ponieważ tyle powtórzeń wytwarza nawyk, który pozwoli Ci fotograficzne marzenia, bez odkładania ich na później.
Uwaga
- Odbierz kupon rabatowy 37%! Tylko do 31 marca 2022 r.
- Podczas realizacji zamówienia wpisz kod: wiosna
-
Zamiast
189 złzapłacisz 119 zł
Jak przebiega kurs fotografii?
Zadania wykonujesz kiedy chcesz i kiedy masz wolny czas, sam wybierasz dogodną porę nauki.
Program treningu fotograficznego
Zadanie 1 Dostrzeganie i rozpoznawanie światła
Wielu fotografów ignoruje otaczające ich światło, koncentrując się wyłącznie na wizjerze bądź ekranie aparatu fotograficznego. Aby w pełni wykorzystać światło trzeba umieć określić - skąd pochodzi, w jakim kierunku zmierza i jaki ma wpływ na fotografowaną scenę.
Zadanie 2 Praca ze światłem zastanym i jego modyfikowanie
Światło zastane to nie tylko słońce, to odbicia, refleksy, cienie, na ulicach lampy i neony – istnieje wiele sposobów jego modyfikowania
Zadanie 3 Oświetlenie z przodu, z tyłu, z boku, z góry
Kierunek padania światła jest ważny ze względu na cienie, które mogą albo podkreślić teksturę i przestrzenność obiektu, albo je zamaskować.
Zadanie 4 Ekspozycja (czas naświetlania, przysłona, ISO)
Zasadniczo można powiedzieć, że zdjęcie o poprawnej ekspozycji to dokładnie takie, na otrzymaniu jakiego nam zależy – a zatem niekoniecznie pozbawione prześwietleń i niedoświetleń oraz nie zawsze zgodne z tym, co proponuje nam automatyka aparatu.
Zadanie 5 Histogram i balans bieli
Nie istnieje pojęcie prawidłowego balansu bieli w fotografii. Można za to znaleźć balans odpowiedni do danego zdjęcia. Umiejętność neutralnego zbalansowania bieli jest podstawą i należy ją nabyć.
Zadanie 6 Przysłona i głębia ostrości
Głębia ostrości obrazu zależy od wielu czynników, z których najistotniejsze są: wartość przysłony i długość ogniskowej obiektywu oraz dystans pomiędzy fotografem, a fotografowanym obiektem, czyli odległość fotografowania - to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie każdy fotograf powinien opanować.
Zadania 7 Ostre zdjęcia
Temat może wydawać się banalny, ale jednocześnie jest jedną z kwestii sprawiających fotografom najwięcej problemów. Fotografia o niewystarczającej ostrości może bowiem powstać nie tylko w wyniku popełnienia błędów technicznych, ale też za sprawą niesprzyjających warunków panujących w trakcie wykonywania zdjęć.
Zadanie 8 Kompozycja: odległość od obiektu, krawędzie kadru, orientacja i proporcje kadru
Nabranie nawyku poszukiwania idealnego kadru na wiele sposobów to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed każdym adeptem sztuki fotograficznej.
Zadanie 9 Klasyczne reguły kompozycji: trójpodział i złoty podział
Początkujący fotografowie bardzo często zapominają, że trójpodział nie jest regułą nienaruszalną i przejawiają tendencje do jego nadużywania, jednak aby przejść dalej trzeba umieć dostrzegać siatkę trójpodziału w praktycznie każdej scenie.
Zadanie 10 Klasyczne reguły kompozycji: podział ukośny i diagonalny
Podział ukośny to niesłychanie dynamiczny schemat kompozycyjny. Często jego wykorzystanie wiąże się z koniecznością lekkiego przechylenia aparatu podczas wykonywania zdjęcia, co niejednokrotnie daje znakomite efekty.
Zadanie 11 Klasyczne reguły kompozycji: schemat spirali
Kompozycje oparte na spirali z reguły robią na nas hipnotyzujące wrażenie. Jest tak nawet wówczas, jeżeli fotografowany temat należy do stosunkowo prostych i banalnych.
Zadanie 12 Klasyczne reguły kompozycji kompozycja centralna i symetria
Pamiętać należy o tym, że idealna symetria drażni zmysł wzroku widza i to nie zawsze w sposób pozytywny. Nabranie wprawy w umiejętnym wykorzystaniu potencjału, jaki daje symetria wymaga cwiczenia.
Zadanie 13 Klasyczne reguły kompozycji: wzory i desenie
Jest coś takiego w ludzkim umyśle, co każe nam zwracać uwagę na wszelkie elementy powtarzalne. Z tego samego powodu wszelkie wzory i desenie to temat, na którym można oprzeć kompozycję wielu doskonałych ujęć.
Zadanie 14 Łamanie reguł kompozycji
Niewolnicze trzymanie się reguł sprawia, że nasze fotografie stają się sztampowe i przewidywalne. Kiedy więc już uda nam się opanować zasady kompozycji w takim stopniu, że zauważymy u siebie odruchy świadczące o nieświadomym stosowaniu się do nich, może to oznaczać, że nadeszła pora, aby zrobić krok dalej.
Zadania 15 Perspektywa i ujęcia od góry
Wykorzystanie zasad perspektywy zwiększa siłę oddziaływania zdjęcia. Krótko mówiąc, perspektywa nadaje fotografii wrażenie głębi, nawet jeśli jest to tylko złudzenie, bo zarejestrowany obraz jest przecież dwuwymiarowy.
Zadania 16 Perspektywa i ujęcia z boku
Fotografowanie z wysokości pasa bez dokładnego kadrowania, czyli tzw. snapshot, może się okazać idealną techniką w pewnych sytuacjach, zapewniającą bardzo dynamiczne ujęcie.
Zadanie 17 Perspektywa i ujęcia z dołu
Jeżeli niezależnie od tego, jak wysoko znajduje się nasz aparat (a więc czy stoimy, czy kucamy, czy też leżymy), uniesiemy obiektyw wysoko w górę, to zaczniemy wykonywać zdjęcia w tzw. perspektywie żabiej. Warto o tym pamiętać, ponieważ często perspektywę żabią utożsamia się z koniecznością obniżenia aparatu, co nie jest prawdą.
Zadanie 18 Portret
Doskonały portret musi przyciągnąć uwagę widza, pozwolić na chwilę kontemplacji i potem zaangażować jeszcze bardziej.
Zadanie 19 Krajobraz
Zamykanie w obiektywie porywającego piękna oglądanych krajobrazów to jedna z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. Wystarczy jeden niedograny element, a nawet najciekawsza scena przeistoczy się w banale ujęcie z wakacji przeciętnego turysty.
Zadanie 20 Fotografia uliczna
Reportaż uliczny, fotografia uliczna czy Street Photo, jak niektórzy wolą nazywać tę odmianę fotografii to bardzo ciekawy sposób spędzania wolnego czasu z aparatem. Sceny podpatrzone na ulicach, w zaułkach, zatrzymane w kadrze momenty trwające przez mgnienie oka czy inne ulotne chwile potrafią być wspaniałym tematem do zdjęć.
Zadanie 21 Cyfrowa ciemnia fotografa
Tak naprawdę zarówno zdjęcia tradycyjne, jak i cyfrowe zawsze są efektem pracy przed, jak i po wykonaniu zdjęcia. Do nas należy decyzja, czy na ten drugi etap powstawania chcemy mieć wpływ – czyli zająć się tym samodzielnie – czy też nie.
Sprawdź inne artykuły z kategorii: Kursy fotografii
- Trening fotograficzny - edycja maj 2023
- Cyfrowa ciemnia fotografa - kurs rozszerzony
- Warsztaty i kursy fotograficzne. Dlaczego warto się na nie zapisać?
- Zrozumieć fotografię - przez tydzień abonament z mikołajkowym prezentem!
- Zachwyć swoimi zdjęciami z majówki
- W biegu wydarzeń - warsztaty fotograficzne z Tomaszem Lazarem. Fotografuj na trasie ultra biegu ze zdobywcą World Press Photo
- Kurs fotografii. Jak to się zaczęło?
- Zanim przed obiektywem stanie Twoja rodzina
Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.
You write a very interesting article, I am very interested. <a href="https://xn--42ca9d0alc7b5cmbb7x.pages.dev/">สมัครบาคาร่า</a>
2022.12.01 09:19, asia99th
#
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
Najczęściej czytane w roku
- Jak fotografować jesień
- Kompozycja w fotografii. Praktyczny przewodnik po 14 zasadach z ćwiczeniami
- Fotografia aktu: wyposażenie studia fotograficznego - praktyczny poradnik
- Fotografowanie miasta nocą - poradnik
- Poradnik: Długie czasy naświetlania w praktyce
- Fotografia od A do Z: Przysłona
- Zoom na prezenty 2022. Świąteczny poradnik zakupowy dla miłośników fotografii i wideo
- Wpływ parametrów obiektywu na jakość fotografii
- Poradnik: Zapanuj nad kolorem, cz. I - Jak urządzenia widzą kolory
- Fotografia czarno-biała, czyli kompozycje w czerni i bieli - praktyczny poradnik