Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytat dnia dla fotografaObiektywy CanonFotografia artystycznaPomysł na zdjęcieNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+


Daj się ocenić i oceniaj - fotografia nr 85

Daj się ocenić i oceniaj - fotografia nr 85

Jesienią 2010 roku opublikowaliśmy pierwszą fotografię z cyklu: "Daj się ocenić i oceniaj". Od tej pory, z różną częstotliwością publikujemy kolejne - to już osiem lat. Pojawiło się wiele komentarzy, a niektóre dyskusje przyniosły nawet znaczne zbliżenie stanowisk - co w świecie wirtualnym nie jest codziennym zjawiskiem.Robimy zdjęcia miedzy innymi po to, aby przekazać naszą myśl, odczucie lub wizję - nie ma fotografii, które powstały bez celu, jakikolwiek by on nie był. Przypominamy garść pytań, które warto sobie postawić oceniając zdjęcie.
 
1. Co to za rodzaj fotografii?
2. Co możesz powiedzieć (lub czego możesz się domyślać) na temat zamierzeń fotografa?
3. Co fotograf podkreślił i w jaki sposób?
4. Czy decyzje techniczne wspierają, czy utrudniają przekaz?
5. Czy elementy graficzne takie jak tony, linie lub perspektywa są dla tego zdjęcia istotne?
6. Co ujawnia obraz poza tym, co widać od razu?
7. Jakie reakcje emocjonalne i psychiczne wywołuje zdjęcie?
8. Jakie jest to zdjęcie w kontekście innych prac tego fotografa, tego okresu lub poświęconych temu tematowi?
 
Po prawej stronie umieszczamy miniaturki opublikowanych wcześniej fotografii - zachęcamy do ich obejrzenia oraz lektury komentarzy i dodawania swoich opinii.
 
Aby dodać zdjęcie do cyklu "Daj się ocenić i oceniaj", należy umieścić swoją fotografię w Galerii Internetowej SwiatObrazu.pl. W tym celu należy zalogować się (lub zarejestrować i zalogować) w serwisie SwiatObrazu.pl, dodać zdjęcie do wybranej kategorii w profilu użytkownika, a następnie kliknąć przycisk "Daj się ocenić i oceniaj", który znajduje się nad każdym zdjęciem.
 
Daj się ocenić i oceniaj
Fot. KrzysiekSz
 

Reklama

Światło w fotografii

 

Tak jak rzeźbiarz musi nauczyć się panowania nad kamieniem, z którego powstanie dzieło, tak fotograf musi umieć okiełznać światło. Jest ono najważniejsze w każdym z rodzajów fotografii, najbardziej wypływa na wymowę zdjęcia. Dzięki światłu obiekty mogą wydawać się ostre lub delikatne, błyszczące i wyraźne lub rozmyte i zmiękczone. Jeśli świadomie zaczniesz obserwować oświetlenie fotografowanych obiektów, szybko nauczysz się przewidywać, w jaki sposób wpływa ono na zdjęcie, a tym samym łatwiej Ci będzie wykorzystać zastane światło lub ustawić je samodzielnie. E-kurs Światło w fotografii pozwoli udoskonalić umiejętności i stanie się niewyczerpanym źródłem inspiracji.

 

 Dołącz do Uczestników e-kursu

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Daj się ocenić i oceniajKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar edbeck Jest scena, ofiara, niewidoczny oprawca. Kobieta oparta i drewniany filar jak o pręgierz, rozerwana na plecach sukienka i ślady przemocy (?!) Ale jest między oprawcą a ofiarą jakaś wież, ofiara nie jest skrępowana i nie wydaje się aby miała ochotę uciekać ... Oczywiście to jest subiektywny ogląd sytuacji, ale autor zdjęcia opowiada. Osobiście lubię większe kontrast, ale to zdjęcie do mnie przemawia, jest tak mroczne jak opowiedziana historia.
2018.09.24 21:17, edbeck # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Daj się ocenić i oceniajAutor:
Komentarzy: 7


Autor:
Komentarzy: 6


Autor:
Komentarzy: 8


Autor:
Komentarzy: 16


Autor:
Komentarzy: 9


Autor:
Komentarzy: 16


Autor:
Komentarzy: 6


Autor:
Komentarzy: 45


Autor:
Komentarzy: 5


Autor:
Komentarzy: 8


Autor:
Komentarzy: 11


Autor:
Komentarzy: 3


Autor:
Komentarzy: 16


Autor:
Komentarzy: 16


Autor:
Komentarzy: 22


Autor:
Komentarzy: 3

Najnowsze fotografie

Suwalszczyzna DSC_20181014_0200 Suwalszczyzna Suwalszczyzna Suwalszczyzna W brawach jesieni 86