Aparat fotograficzny w ruchu, czyli panoramowanie i zoomowanie

Aparat fotograficzny w ruchu, czyli panoramowanie i zoomowanie

Choć może się to wydawać sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, uzyskanie ostrych zdjęć jest również możliwe wówczas, gdy podczas wykonywania zdjęć aparat się porusza - Co więcej: poruszenie takie może nawet poprawić ostrość zdjęcia – pod warunkiem wszakże, że będzie ono celowe i odpowiednio przeprowadzone. Oczywiście w zdjęciu takim ostry będzie tylko określony fragment kadru – ten szczególnie dla nas istotny, na którym się skupiamy. Reszta sceny zostanie ukazana rozmyta. I to właśnie ten kontrast powoduje, że fotografia sprawia wrażenie szczególnie wyrazistej. Dwie najpopularniejsze techniki wchodzące w skład tego nurtu to panoramowanie (ang. panning) i zoomowanie.


Panoramowanie polega na fotografowaniu szybko przemieszczającego się obiektu (najczęściej są to samochody i motocykle oraz samoloty, ale też biegnący ludzie i zwierzęta) poprzez podążanie za nim aparatem w trakcie naświetlania klatki. Ruch aparatu musi zostać dobrze zgrany z ruchem fotografowanego tematu, tak aby ten ostatni stale znajdował się w tej samej części kadru. Dzięki temu ten obszar zdjęcia zostanie uwieczniony ostro, natomiast całą resztę kadru wypełnią barwne smugi układające się w linie równoległe do kierunku ruchu aparatu. Efekt taki najłatwiej można uzyskać fotografując obiektywami długoogniskowymi, jednak nie jest to wymóg absolutny – dużo udanych zdjęć tego typu powstało z wykorzystaniem obiektywów typu standard. Panoramowanie jest techniką wymagającą sporej praktyki.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem