Jak powstało to zdjęcie: Grzegorz Bukalski - Ciekawski Rudzielec

Jak powstało to zdjęcie: Grzegorz Bukalski - Ciekawski Rudzielec

Grzegorz Bukalski jest autorem kolejnej fotografii z cyklu "Jak powstało to zdjęcie". "Jestem jeszcze dość młody i odkrywam tak naprawdę czym jest dla mnie fotografia, jednak jak dotąd najbardziej przemawia do mnie dokument i reportaż. Na razie jest to moja pasja. Studiuję obecnie kierunek niezwiązany z fotografią, ale nie wykluczam podjęcia studiów związanych z tą dziedziną sztuki"- mówi autor fotografii.


 

Pomysł na zdjęcie i napotkane trudności

Na takie, a nie inne zdjęcie wpłynęło kilka elementów. Pierwszym z nich był sam model - lis rudy.
 
Zaprawieni fotografowie dzikiej przyrody prawdopodobnie od razu zauważyli, że coś nie do końca jest tak jak być powinno, bo zwykle lisy nie są aż tak ciekawskie aby zbliżyć się do człowieka na tak małą odległość. Jeżeli są w pełni zdrowe, to jest to praktycznie niemożliwe... Chyba, że owy lis został wcześniej oswojony.
 
Lis, a właściwie lisica, którą miałem przyjemność fotografować wabi się Freya i pochodzi z hodowli. Od małego szczeniaka oswajana była z człowiekiem i z jego obecnością. Jest swojego rodzaju pupilem domowym. Nie znaczy to jednak, że Freya zachowuje się jak typowy pies czy kot. W żadnym wypadku. Jest bardzo ruchliwa, płochliwa i bardzo łatwo ją rozproszyć, a poza tym jest również bardzo ciekawska. Myślę, że to właśnie jej niepohamowana ciekawość pozwoliła mi na wykonanie zdjęcia, o którym mowa.
 
Mając takiego modela należało znaleźć odpowiednie miejsce, które posłuży za tło do zdjęć. Okazało się nim przypadkowo napotkana kępka wrzosów. Odrobina cierpliwości i masa szczęścia były kluczem do sukcesu. Lis nie reaguje prawie na żadne komendy i nie da się go za bardzo zmusić do pozowania, więc każde zdjęcie polegało na wyłapaniu odpowiedniego momentu, który trwał średnio ułamek sekundy. To, że aparat zechciał w tym czasie współpracować i ustawić ostrość w odpowiednim miejscu, to kwestia ogromnego farta.
 
Sam kadr od góry był wcześniej przemyślany. Szukałem jednolitego tła, które nie będzie za bardzo odwracać uwagi od głównego tematu zdjęcia. Musiałem więc jedynie złapać odpowiedni moment.
 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem