Kolejna aktualizacja Nikona Z9

Kolejna aktualizacja Nikona Z9

Nikon wprowadza kolejne nowości do swojego flagowego modelu aparatu bezlusterkowego Z9 - Wszystko dzięki nowej aktualizacji oprogramowania systemowego oznaczonej symbolem 5,0 - To już czwarta, duża aktualizacja firmware tego modelu od czasu jego premiery w październiku 2021 roku.


Co nowego w Nikonie Z9?

Kolejna odsłona aktualizacji oznaczona symbolem 5.0 pojawiał się niemal dokładnie dziewięć miesięcy po wydaniu przez Nikona aktualizacji w wersji 4.0. Najnowsze oprogramowanie bazuje na aktualizacji 4.0 i wzbogaca funkcję Auto Capture. Technologia automatycznego przechwytywania może wykrywać obiekty i analizować ruch oraz odległość, tak aby automatycznie rejestrować obrazy po spełnieniu przez nie określonych warunków. Przykładowo w kadrze może pojawić się konkretny obiekt (np. osoba, zwierzę lub pojazd), a Z9 zacznie rejestrować zdjęcia bądź filmy bez bezpośredniej kontroli przez użytkownika. To niezwykle przydatne narzędzie dla fotografów przyrodniczych czy sportowych. 
 
 
Oprogramowanie to miało pewną wadę, która została zmieniona w aktualizacji w wersji 5.0. Użytkownik mógł zaprogramować aparat, tak aby ten fotografował bądź filmował dla niego wydarzenie sportowe. Problem w tym, że mogło dojść do sytuacji, w której sprzęt rozpoczął rejestrację jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego - a więc przykładowo zacząć rejestrować intensywnie rozgrzewkę czy inne sytuacje (bo zostały już przecież spełnione warunki zaprogramowane przez użytkownika, a przecież aparat nie rozróżnia fragmentów gry). Aby więc poradzić sobie z tym problemem, wprowadzono możliwość określenia daty i godziny rozpoczęcia fotografowania czy filmowania. Do tego możliwe jest także zaprogramowania czasu, przez który ma działać funkcja automatycznego przechwytywania. 
 
Ma to kilka zalet. Przede wszystkim pozwala uniknąć gromadzenia niepotrzebnego materiału, a więc zajmowania miejsca w karcie pamięci. Ponadto pozwala na ograniczenie zużycia akumulatora i ogólnie zwiększa wydajność fotografowania czy filmowania w trybie automatycznego przechwytywania. Dzięki tej zmianie aparat będzie jeszcze lepiej sprawdzał się podczas realizowania profesjonalnych materiałów. 
 

 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem