Kompozycja jest tym, co stale powinnyśmy mieć na uwadze - praktyczne wskazówki

Kompozycja jest tym, co stale powinnyśmy mieć na uwadze - praktyczne wskazówki

Kompozycja fotograficzna odnosi się do opanowania umiejętności dostrzegania kształtów i from fotografowanych obiektów, ich tekstury, linii i masy, jak również oceny wzajemnych uwarunkowań pomiędzy nimi.


Podobieństwo w kompozycji

Podobieństwo jest wstępnym warunkiem dostrzeżenia różnicy. 
Rudolf Arnheim

Obiekty zbliżone do siebie rozmiarami, kształtem, kolorem, charakterystyką ruchu itd. są postrzegane jako spokrewnione i traktowane jako jedność. Zaprezentowana powyżej fotografia autorstwa Bressona przedstawia małżeństwo dwojga wybitnych naukowców. Małżonkowie noszą podobne, ciemne ubrania, mają zbliżony wyraz twarzy, ich twarze są podobnie oświetlone, oboje złożyli ręce w niemal identyczny sposób. Traktowanie ich jako jedności wydaje się naturalne, co więcej, jak głosi powiedzenie, małżonkowie, którzy spędzili ze sobą wiele lat, nie tylko zachowują się podobnie, ale również zaczynają przypominać swoją drugą połowę wyglądem i sposobem mówienia. Matka Irene, Maria Skłodowska-Curie, urodziła się w Polsce, lecz większość życia spędziła we Francji. Dwukrotnie wyróżniono ją Nagrodą Nobla – w 1903 roku za osiągnięcia z dziedziny fizyki, oraz w 1911 – z chemii. Była pionierką w dziedzinie promieniotwórczości i pierwszą osobą dwukrotnie uhonorowaną Nagrodą Nobla. W roku 1898 Skłodowska-Curie odkryła nowy pierwiastek chemiczny, któremu na cześć swojej ojczyzny nadała łacińską nazwę polonium (polon).
 
 
Kompozycja
Fot. Henri Cartier-Bresson
 
 
 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem