Konkurs Fotografii Młodych w Jarosławiu - opinia

Konkurs Fotografii Młodych w Jarosławiu - opinia

Pokazane na II Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Młodych w Jarosławiu zdjęcia nagrodzone w Konkursie Fotografii Młodych artystów mających nie więcej niż 30 lat, mogą nam wiele powiedzieć o „młodej” fotografii. Na samym początku trzeba zauważyć, że ilość prac przysłana na konkurs świadczy o popularności fotografii jako medium i jest gestem uznania wobec jarosławskiej imprezy, jeszcze przecież bardzo młodej.


W Konkursie Fotografii Młodych przyznano trzy pierwsze miejsca. Zwycięski cykl Yurija Dyachyshyn "Miłość publiczna" to interesujące zdjęcia, pokazujące ludzi okazujących sobie uczucia w różnych miejscach: ławce w parku, ulicy, etc. Dwuznaczny jest sam tytuł wystawy – miłość "publiczna" kojarzy się z miłością na sprzedaż, handlem ciałem, prostytutką i "kupującym" jej ciało. Młody twórca stosując takie określenie, podkreślił niejednoznaczność publicznie okazywanych uczuć i zapytał, czy na pewno całując się chociażby na autobusowym przystanku, robimy to tylko dla siebie, czy chcemy pokazać całemu światu, jak bardzo jest nam w tej chwili przyjemnie. Sam tytuł w projekcie ukraińskiego fotografa jest zatem ważny, bo niejako obnaża naszą bezinteresowność i demaskuje słabości. A zdjęcia? Zaskakująco proste, ale niepozbawione artyzmu, czarno-białe obrazki z życia pokazujące ludzi, najczęściej młodych, w chwilach intymnych. Intymnych, ale pokazanych innym – balansowanie na granicy tego co prywatne i publiczne jest tutaj pokazane jako coś normalnego w naszej kulturze. I nie ma znaczenia, gdzie dokładnie zostały te zdjęcia wykonane – na ulicy Kijowa, Warszawy czy Berlina. Prace – a może odczucia, jakie te zdjęcia wywołują – pokazują również, że nie jesteśmy tak do końca tolerancyjni, że pod powierzchnią "światowości" ukryte są w nas atawistyczne lęki przed odsłanianiem się. Artyście udało się zatem to, co w sztuce ważne: połączył artyzm ze społeczną obserwacją, dając nam małego prztyczka w nos.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem