Jak media manipulują informacjami? Zobacz galerię zdjeć, które przedstawiają „prawdę” na kilka sposobów.

Jak media manipulują informacjami? Zobacz galerię zdjeć, które przedstawiają „prawdę” na kilka sposobów.

Motyw prawdy fotograficznej jest szeroko dyskutowany od samego początku istnienia tego medium - Manipulowanie rzeczywistością jest jego nieodłącznym elementem, gdyż samo kadrowanie zakłada wybieranie z niej tylko tego, co zechciał pokazać fotograf. Do tego dochodzą pozostałe właściwości i cechy zarówno aparatu, jak i samego aktu fotografowania. Należą do nich np. perspektywa specyficzna dla różnych typów ogniskowych, która umożliwia zmianę relacji przestrzennych obiektów (np. wydają się one położone nieco bliżej) czy wybieranie kadrów i umieszczanie ich w zupełnie innych kontekstach (np. zdjęcia prasowe uzupełnione nieadekwatnym podpisem). W szczególności media wykorzystują te właściwości tak, aby często naginać fakty.


Obrazy potrafią wprowadzać w błąd widzów, czyniąc to wielokrotnie na tyle skutecznie, iż nawet po latach pokutują pewne zbudowane przez nie mity. Najczęściej ma to miejsce w przypadku rozsyłanych wirusowo fotografii, które jednakże poza powodowaniem irytacji użytkowników np. mediów społecznościowych, nie czynią znacznych szkód, często po krótkim czasie ginąc w odmętach internetu. Dużo bardziej poważna jest sytuacja w przypadku manipulacji pojawiających się w mediach głównego nurtu i to niezależnie od tego, czy doszło do nich z premedytacją, czy po prostu w wyniku pomyłki.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem