Nikon zaprzeczył doniesieniom, że zaprzestaje produkcji obiektywów z mocowaniem F

Nikon zaprzeczył doniesieniom, że zaprzestaje produkcji obiektywów z mocowaniem F

Niedawno w sieci pojawiła się pogłoska, według której Nikon wycofuje się z produkowania sprzętu z bagnetem F - Producent postanowił jednak wystosować oświadczenie, które przeczy tym sensacyjnym doniesieniom.


Kiedy Nikon wycofa się ze wspierania mocowania F?

Według doniesień Nikon miałby zaprzestać aktywnej produkcji i wspierania produktów z mocowaniem F (obiektywów, lustrzanek i adapterów). Sprzęty te byłyby nadal dostępne w sprzedaży. 
 
Nikon jednak zdecydowanie zaprzecza tym doniesieniom. Kultowy producent jasno zaznacza, że kontynuuje produkcję, sprzedaż i serwis sprzętu z mocowaniem F. Sytuacja lustrzanek jasno pokazuje, że te doniesienia nie są niedorzeczne, niemniej cieszy, że rozwiązanie tak ważne dla historii fotografii i wciąż wielu fotografów będzie wciąż wspierane przez Nikona. Niemniej można spodziewać się w całkiem nie tak odległej przyszłości, iż rzeczywiście dojdzie do wycofywania się z mocowania F. 
 
Na razie jednak mocowanie F pozostaje w grze. Gdyby komuś nie wystarczyły wyłącznie słowa samego Nikona, to wciąż można zauważyć, że w sprzedaży obecne są lustrzanki takie jak np. Nikon D6, D850, D780 i D7500 (japońskie przedstawicielstwo Nikona aktywnie sprzedaje 4 modele lustrzanek, natomiast amerykańskie aż 13). W przypadku obiektywów oczywiście wiele modeli jest już wycofanych, ale wciąż duża liczba instrumentów optycznych jest dostępna. Chociaż dostępność sprzętu może mieć związek z zapasami wyprodukowanego sprzętu, to Nikon utrzymuje, że wciąż produkuje część sprzętu z mocowaniem F. 
 
 
Nikon D750
 
Nie ma co spodziewać się aż takiego gwałtownego wycofania się Nikona z produkcji urządzeń z mocowaniem F. Segment lustrzanek nadal przynosi temu producentowi sprzedaż, choć rzeczywiście przyszłość stanowią bezlusterkowce. Jednocześnie warto pamiętać, że nie ma co zadawać pytania, czy Nikon zrezygnuje z mocowania F, lecz kiedy to nastąpi. Niemniej gdy już dojdzie do rozpoczęcia tego procesu (a przynajmniej w oficjalnej części, bo być może Nikon już ma zaplanowane wycofywanie się z mocowania F), to mało prawdopodobne, aby stało się to na podstawie nagłej, pojedynczej decyzji. Najpierw zostanie rozpoczęty okres wygaszania. W szczególności, iż rzecz dotyczy mocowania z bardzo długą tradycją i ogromną liczbą kompatybilnych sprzętów. 
 

 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem