Nowe rekordy na rynku sztuki

Nowe rekordy na rynku sztuki

Wiosna – to czas, kiedy na całym świecie obywają się aukcje fotografii. Domy aukcyjne ogłosiły właśnie ich wyniki. Padły nowe rekordy na rynku sztuki.


Christie’s i Sotheby’s – dwa najbardziej na świecie znaczące domy aukcyjne nowojorskie wiosenne aukcje fotografii uznały za udane – sprzedano zdjęcia na łączną kwotę 18 milionów dolarów. Jeszcze rok temu specjaliści wyrażali zaniepokojenie – rynek sztuki dość mocno odczuł kryzys ekonomiczny, spadły nie tylko ceny, ale pogorszyła się też oferta – w czasie kryzysu kolekcjonerzy niechętnie sprzedają dzieła sztuki, bo przecież wiadomo, że osiągną one niskie ceny. Rok i dwa lata temu na aukcjach sprzedawano bardzo mało, większość potencjalnych klientów raczej się przyglądała, niż uczestniczyła w licytacjach, czekając być może na okazje (czyli np. pojawienie się na rynku wartościowego dzieła za niską cenę). Ale nawet takich okazji właściwie nie było.
Na szczęście wiele wskazuje na to, że najgorsze mamy już za sobą i sytuacja na rynku wraca do normy. Matthieu Humery, szef działy sprzedaży fotografii w domu aukcyjnym Christie’s mówi (wypowiedź dla magazynu PDN Online), że w tym roku znów pojawiała się szeroka oferta zdjęć na sprzedaż i taką samą popularnością cieszyły się zarówno dzieła XIX-wieczne, jak i współczesna fotografii prasowa czy modowa. A to właśnie dowód na to, że rynek sztuki wraca w swoje stare tryby i – co z naszego punktu widzenia najbardziej interesujące – fotografia znów staje się atrakcyjnym towarem w obrocie dziełami sztuki.

15 kwietnia swoją aukcję fotografii kolekcjonerskiej przeprowadził Christie’s. Aukcja odbyła się w nowojorskim Rockefeller Plaza, a składała się z dwóch części. Pierwszą była "zwykła" aukcja, drugą – wyprzedaż prac z Baio Collection of Photography, ogromnego prywatnego zbioru zdjęć, tworzonego od lat przez Josepha T. Baio, prominentnego prawnika, a prywatnie pasjonata fotografii. Kolekcja Baio rozrosła się o takich rozmiarów, że część zbioru właściciel postanowił sprzedać. Najwyżej wylicytowano zdjęcie Eugene’a Atgeta pt."Joueur d'Orgue", powstałe ok. roku 1898-1899. Zostało sprzedane za 686 500 $, co zaskoczyło specjalistów, typujących wartość tej pracy na 100-150 tysięcy dolarów.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem