Perspektywa z dołu to nie tylko jeden punkt widzenia

Perspektywa z dołu to nie tylko jeden punkt widzenia

Zagadnienie perspektywy z dołu przywodzi niemal automatycznie na myśl jej bardzo zdecydowaną formę, jaką jest położenie się z aparatem na ziemi - Takie myślenie wzmacnia jej potoczne określanie "żabią" perspektywą. Ta nazwa rzeczywiście budzi wyobrażenie znajdowania się tuż przy podłożu, stąd odruchowo jest to przenoszone na fotografie. To jednak zbyt wąskie zdefiniowanie tego typu punktu widzenia. W szczególności, jeśli weźmie się pod uwagę, iż wiele gatunków żab żyje na drzewach, stąd mogą przyjmować ptasią perspektywę.


Ogólnie przyjmuje się więc, że perspektywa z dołu zakłada uniesienie obiektywu do góry. Jaki jest kąt odchylenia od poziomu, zależy od wizji fotografa - niekiedy jest to bardzo delikatna zmiana punktu widzenia, kiedy indziej można wybrać bardziej radykalne rozwiązania.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem