Zanim kupisz... obiektyw cz. II

Zanim kupisz... obiektyw cz. II

W pierwszej części poradnika z cyklu "Zanim kupisz" poświęconego wyborowi obiektywu omówiłem kilka podstawowych parametrów. Podpowiadałem, jak ułatwić sobie dobór odpowiedniej ogniskowej, prezentowałem wady i zalety obiektywów zmienno- i stałoogniskowych, a także kwestie, które należy rozważyć w odniesieniu do mocowania i przysłony. Jako że obiektyw to właściwie najważniejsze narzędzie fotografa, jego wybór wymaga rozpatrzenia jeszcze kilku zagadnień. W związku z tym zapraszam do lektury kolejnej części poradnika.


Konstrukcja optyczna obiektywu

Współczesne obiektywy to skomplikowane układy optyczne, których budowa i zastosowane w nich materiały odpowiadają za jakość powstającego obrazu. Inżynierowie mogą więc ustawiać i formować soczewki w różny sposób, dążąc przy tym do minimalizowania wad optycznych, takich jak aberracja chromatyczna i sferyczna, astygmatyzm, koma, winietowanie czy dystorsja. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy obiektywów, zajrzyj do poniższego artykułu:
 
 
Dobrej jakości obiektyw powinien przede wszystkim posiadać soczewki korygujące wady optyczne i zwiększające jakość obrazu – należą do nich m.in. soczewki asferyczne, ze szkła ED, z fluorytu, nanokrystaliczne czy LD. Ich oznaczenia mogą być różne dla poszczególnych producentów, jednakże mają podobne zastosowanie. Dobrej jakości obiektywy mają po kilka takich elementów – np. dwie soczewki o niskiej dyspersji ED i trzy soczewki asferyczne. Należą one do podstawowych rodzajów tego typu elementów.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem