Zanim kupisz... statyw do krajobrazu

Zanim kupisz... statyw do krajobrazu

Sprawdzony, niezawodny statyw to niezbędny element wyposażenia każdego fotografa krajobrazowego. Chęć uzyskania dużej głębi ostrości poprzez wykorzystywanie minimalnych wartości przysłony, wymusza wydłużenie czasu naświetlania. Przede wszystkim ma to miejsce podczas złotej godziny, gdy światło jest najbardziej plastyczne. Jednocześnie bywa niezbędny nawet w samo południe, podczas korzystania z filtrów szarych, gdy pożądane jest uzyskanie pięknych rozmyć wody. Ponadto znajduje zastosowanie w trakcie wykonywania panoram. Istnieje jeszcze jedna ciekawa cecha fotografowania ze statywem – korzystanie z niego spowalnia nieco pracę i skłania do bardziej precyzyjnego budowania kadrów, co sprzyja refleksji nad obrazem. Szereg zastosowań tego akcesorium sprawia, że jego posiadanie jest konieczne, ale w takim razie, na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o wyborze sprzętu?


Przy dobieraniu trójnogu zadaj sobie kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim jakim dysponujesz budżetem? Które cechy są dla Ciebie najważniejsze? W jakich warunkach będziesz wykorzystywać statyw? Poświęcając krótką chwilę na taką refleksję, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. 

Materiał wykonania

Na rynku można znaleźć przede wszystkim dwa typy statywów: wykonane z aluminium i włókien węglowych (oprócz tego istnieją jeszcze łączące w sobie elementy magnezowe). Pierwszy z wymienionych materiałów jest tańszy, ale jednocześnie wykonane z niego akcesorium charakteryzuje się stosunkowo wyższą wagą, natomiast drugi typ jest droższy lecz przy tym lżejszy, bardziej odporny na uszkodzenia i sztywniejszy. Ta ostatnia cecha jest szczególnie korzystna podczas fotografowania przy wietrznej pogodzie. Przy wyborze tworzywa (jak i przy każdym innym etapie podejmowania decyzji) rozstrzygający jest zakładany budżet, jednakże okazuje się, że niska waga nie zawsze musi być korzystna, gdyż cięższe statywy gwarantują większą stabilność. Z drugiej strony podczas długich wycieczek lekki, kompaktowy statyw z pewnością zdobędzie większe uznanie. Pamiętaj, że również aluminiowe trójnogi wielokrotnie charakteryzują się niską wagą, która zapewni Ci komfort. 

statyw do krajobrazu

Część modeli trójnogów jest dostępna w dwóch różnych wersjach, wykonanych z odmiennych tworzyw. Na powyższym zdjęciu znajdują się nogi statywów Manfrotto 190 Go! M-Series wykonane odpowiednio od lewej z aluminium i włókien węglowych.

Waga statywu

Jak już wspomniałem, im niższa waga tym większa wygoda użytkowania statywu, ale jednocześnie zmniejsza się jego stabilność. Łatwym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest zastosowanie dociążenia. Aby móc wygodnie zamontować np. worek wypełniony piaskiem, potrzebny jest haczyk mocowany przez producentów w dolnej części głównej kolumny. Tak jak przy wyborze materiału, nie ma jednej w 100% dobrej odpowiedzi co wybrać, tak w tym przypadku taki element jest niezbędny.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem