Zanim kupisz... wężyk spustowy i pilot zdalnego sterowania

Zanim kupisz... wężyk spustowy i pilot zdalnego sterowania

Wężyk spustowy to jedno z podstawowych i najbardziej przydatnych akcesoriów fotograficznych. Jego głównym zadaniem jest rozpoczęcie i zakończenie ekspozycji w taki sposób, aby wyeliminować drgania, mogące powstawać podczas bezpośredniego przyciskania spustu migawki aparatu. W przeciwnym wypadku na nic korzystanie nawet z najbardziej stabilnego statywu. Wężyk spustowy jest dostępny również w bezprzewodowej wersji, pozwalającej na znaczne oddalenie się od aparatu. Bardziej rozbudowane warianty tego osprzętu umożliwiają wykonywanie zdjęć seryjnych, korzystanie z trybu bulb, interwałometru, opóźnienie wyzwolenia migawki czy pełną kontrolę nad aparatem. Wężyki spustowe i piloty przydają się nie tylko podczas długich ekspozycji, ale również wtedy, gdy trzeba zachować dystans (np. w fotografii przyrodniczej czy autoportretach), podczas wykonywania wspólnych zdjęć grupowych lub w trakcie realizacji filmu typu timelapse. Warto więc mieć go zawsze przy sobie. Zapraszam do lektury poradnika, w którym podpowiadam, na co zwrócić uwagę podczas wyboru wężyka spustowego i pilota.


Co wybrać – wężyk spustowy czy pilot zdalnego sterowania?

Wężyk spustowy jest bardziej niezawodny, ale jednocześnie ogranicza przewodem. Pilot umożliwia większe oddalenie podczas fotografowania, ale przy korzystaniu z niektórych modeli aparatów, możliwe jest samodzielne wyzwolenie migawki tylko przez osobę stojącą przed obiektywem, gdyż tak jest ulokowany odbiornik podczerwieni. Porównując modele w podobnej cenie, wężyki spustowe oferują większą funkcjonalność, przy zachowaniu niższej ceny. Poza tym tańsze modele pilotów mogą działać z opóźnieniem lub mieć problemy z komunikacją z aparatem. Poza tym do dyspozycji użytkowników są jeszcze wyzwalacze radiowe, do których wrócę w dalszej części artykułu. 

 

Reklama

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem