Wpływ parametrów obiektywu na jakość fotografii

Wpływ parametrów obiektywu na jakość fotografii

Na samym początku, w olbrzymim skrócie, przypomnijmy podstawowe parametry obiektywów - Każdy obiektyw nosi oznaczenie w rodzaju np. Nikkor 85mm f/1.4. Najbardziej interesujące są oczywiście informacje zawarte po nazwie producenta. W tym przypadku pierwsza liczba oznacza ogniskową urządzenia (im ta liczba jest większa, tym większe "przybliżenie" – mówiąc potocznie – uzyskujemy. Liczba mniejsza pozwala na objęcie w kadrze większego wycinka rzeczywistości). Tuż za nią znajdujemy oznaczenie maksymalnego otworu względnego. Jest to parametr, który określa światłosiłę konkretnego modelu. W tym przypadku oznaczenie wskazuje, że otwór wejściowy obiektywu ma średnicę równą podzieleniu ogniskowej przez 1,4.


Przysłona

Na końcowy rezultat pracy obiektywu w stopniu najbardziej związanym z samymi parametrami obiektywu wpływa wybrana przysłona. Współczesne obiektywy umożliwiają wybranie dowolnej przysłony w skoku co 1/3 EV, oczywiście w zakresie ograniczanym maksymalną i minimalną jej wartością. Co więcej, w przeciwieństwie do starszych urządzeń, obecnie mamy o wiele większą swobodę w operowaniu przysłoną, także ze względu na znaczne poszerzenie akceptowalnej jakości w kierunku skrajnych wartości otworu względnego. Skutkuje to oczywiście większymi możliwościami wykorzystania posiadanego sprzętu.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem