10 najbogatszych fotografów świata: Tomasz Gudzowaty

10 najbogatszych fotografów świata: Tomasz Gudzowaty

Tomasz Gudzowaty to postać w polskim środowisku fotograficznym wciąż wzbudzająca kontrowersje, a jednocześnie chyba najbardziej utytułowany na świecie polski fotograf.


Nie ma chyba w Polsce osoby, która interesuje się fotografią, a która nie słyszałaby o Tomaszu Gudzowatym. To fotograf, który z jednej strony co roku "zgarnia" coraz to nowe, bardzo prestiżowe nagrody, a z drugiej wciąż jest oskarżany o to, że karierę zawdzięcza bogactwu ojca. Nierzadko ta druga opinia jest wręcz decydująca przy ocenie jego prac. To chyba już taka polska specyfika, że im większe nasz rodak odnosi sukcesy, tym chętniej się go krytykuje i oskarża o nieuczciwość...
Bez wnikania w to, czy faktycznie Tomasz Gudzowaty miał łatwiejszy start gdy postanowił zająć się fotografią, trzeba powiedzieć jasno: jeżeli w świecie fotografii istnieje jedna, określona droga międzynarodowej kariery, to Tomasz Gudzowaty na pewno ją przeszedł. Jak sam mówi w wywiadach, fotografią interesował się już w liceum, jednak po maturze wybrał studia prawnicze, przepracował nawet jakiś czas w wyuczonym zawodzie. Zderzenie idealistycznego wyobrażenia z prawdą o tym zawodzie spowodowały, że zrezygnował z kariery w todze na rzecz robienia zdjęć.

Jego projekty znają wszyscy. Najpierw głośno było o fotografiach zwierząt, m.in. z tego okresu pochodzi słynny obraz, na którym dwa małe gepardy przytrzymują łapami gazelę (nagroda World Press Photo w 1999 roku). Wtedy to – a były to czasy pierwszych sukcesów fotografa – zaczęło się złośliwie mówić, że Gudzowaty przekupuje dzikie zwierzęta, aby mu ładnie pozowały. Później fotograf zainteresował się ludźmi. Większość zdjęć, które do dziś są znane, powstało daleko od Polski, w egzotycznych krajach. Gudzowaty fotografował robotników rozbierających wraki statków Bangladeszu, polujących z orłami Kazachów, chińskich gimnastyków, indyjskich sportowców uprawiających sztukę walki Kalaripayattu, mongolskich nastoletnich dżokejów, indyjskich zapaśniczek czy wreszcie mnichów ze słynnego Klasztoru Shaolin. Trudno chyba byłoby wymienić cykl, który nie dostał żadnej nagrody. Ood pierwszego sukcesu w 1999 roku, Tomasz Gudzowaty prawie co roku otrzymuje też wyróżnienie na World Press Photo.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem