Anne Brigman - pierwsza fotografka, która wykonała autoportret w formie aktu

Anne Brigman - pierwsza fotografka, która wykonała autoportret w formie aktu

Anne Brigman nie była pierwszą osobą, która prezentowała na fotografiach nagość, jednakże była pionierką ze względu na fakt, że jako pierwsza wykonywała nagie autoportrety. To co obecnie jest bardzo częstym zjawiskiem, na początku XX wieku było bardzo rewolucyjne. Ponadto fotografka ta wyszła z aktem poza przestrzeń studyjną i utarte konwenanse, realizując swoje zdjęcia w plenerze.


Anne Brigman - subtelne akty w formie autoportretów

Kuratorka jej retrospektywnej wystawy zwraca uwagę na fakt, że "wykonywanie aktów w miejscach odosobnionych i niezamieszkanych było w tamtej epoce czymś niespotykanym". Postać Anne Brigman stanowi znaczące ogniwo w nurcie feministycznym. Artystce tej udało się wyrwać motyw kobiecego ciała z patriarchalnej historii sztuki, gdzie służyło ono jedynie za obiekt, najczęściej użytkowany w celu konsumpcyjnego percypowania przez mężczyzn. Fotografki - począwszy od Anny Brigman - zaczęły kwestionować tę konwencję, wprowadzając do sztuki własne wyobrażenia na temat roli kobiecego ciała w kulturze. 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem