Bezlusterkowce: Po co, dlaczego i dla kogo – przegląd

Bezlusterkowce: Po co, dlaczego i dla kogo – przegląd

Tak zwane aparaty kompaktowe z wymienną optyką czyli bezlusterkowce to bardzo specyficzny gatunek sprzętu fotograficznego. Stosunkowo nowe i jeszcze nie do końca oswojone przez środowisko fotograficzne, coraz bardziej zaznaczają swoją obecność w rękach i kieszeniach fotografów na całym świecie. Czym takim wyróżniają się te cyfrówki i dlaczego budzą takie emocje, że przez jednych są uwielbiane, a przez innych nienawidzone? Czy warto się nimi zainteresować? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania.


Bezlusterkowce – z czym to jeść?


Tak naprawdę idea niewielkiego aparatu cyfrowego z wymienną optyką, za to pozbawionego komory lustra i całej związanej z tym mechaniki, wcale nie jest nowa. Od momentu pojawienia się pierwszych lustrzanek cyfrowych – konstrukcji wówczas bardzo dużych i ciężkich – użytkownicy marzyli o tym, z czym w "czasach analogowych" mieli do czynienia bardzo często, czyli czymś o gabarytach kompaktu, ale nie ograniczonego do jednego obiektywu. Czegoś takiego, jak małe lustrzanki jednoobiektywowe lub aparaty dalmierzowe takie jak klasyczne Contaxy, lecz nowocześniejsze – bo cyfrowe. A kiedy się już pojawiło, pojawiły się też wątpliwości: czy to nowe jest coś warte?
 

bezlusterkowce poradnik kupującego wybór przegląd
Klasyczny dalmierzowiec Zorki, czyli sowiecka odpowiedź (a właściwie kopia) Leicy. Ileż wspaniałych zdjęć powstało tym małym aparatem. Sentyment jest jak widać silny, bo tendencje do stylistyki retro w aparatach bezlusterkowych są szczególnie dobrze widoczne. (Fot. Wanderlinse)

 

Pierwsze próby podjęto nawet już dość dawno temu – w 2004 roku firma Epson (tak! Ci od drukarek i skanerów!) wprowadziła na rynek dalmierzowca R-D1, a dwa lata później niemiecka Leica zachwyciła świat modelem aparatem M8. Były to jednak aparaty potwornie drogie i skierowane wyłącznie do największych pasjonatów – choćby z uwagi na brak mechanizmu AF. Również konstruowanie miniaturowych lustrzanek, takich jak Nikon D40, Canon EOS D1000 czy Olympus E-410/420 przyniosło tylko połowiczne rezultaty, gdyż sprzęt ten był wygodny w użyciu tylko dla osób o małych dłoniach. Na prawdziwy przełom trzeba było poczekać jeszcze kilka lat.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem