Canon 40 D

Canon 40 D

Canon 40D jest aparatem, który jedni chwalą, a inni krytykują za zbyt małą innowacyjność w stosunku do poprzedników z linii EOS: 20D i 30D.


Canon EOS 40D był bardzo długo wyczekiwanym aparatem, szczególnie dlatego, że jego poprzednik - 30D wprowadził niewielkie zmiany w stosunku do poprzedniego 20D. 40D wprowadza szereg zmian, między innymi - większa rozdzielczość matrycy, system usuwania kurzu czy Live View.

Po wyciągnięciu z pudełka 40D sprawia bardzo dobre wrażenie. Korpus jest zbudowany ze stopu magnezu i co ważne uszczelniony. Tak więc aparat będzie odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Bardzo użyteczną innowacją jest system czyszczenia matrycy, który aktywuje się automatycznie przy włączaniu i wyłączaniu aparatu. System działa na zasadzie ultradźwięków, które rozpraszają kurz, bez konieczności poruszenia matrycą. Aby być w 100% pewnym, że żaden kurz nie będzie widoczny na zdjęciach można użyć funkcji "dane do retuszu kurzu" - czyli sfotografować białą powierzchnię, a aparat sam zlokalizuje brud i usunie go na kolejnych zdjęciach.

Wielkim plusem dla Canona jest umieszczenie w 40D zakładkowego menu znanego z modeli 1D Mark III. Canon 40D daje także duże pole manewru jeśli chodzi o personalizację apratu. Na pokrętle wyboru trybu znajdziemy trzy tryby custom, które możemy ustawić według własnego uznania. Dodatkowo w menu znajdziemy zakładkę "Moje Menu", w której możemy umieścić najczęściej używane przez siebie parametry.

Od razu w oczy rzuca się bardzo duży (3'') ekran LCD. Ze względu na możliwość kadrowania na ekranie LCD podniesiono jasność i ilość wyświetlanych kolorów, aby ułatwić fotografowanie np w ostrym słońcu.

Na uwagę zasługuje także możliwość przypięcia dodatkowego uchwytu pionowego WFT-E3/E3A, który pozwala na bezprzewodową łączność z komputerami. W ten sposób można przesyłać dane na bieżąco do komputera bez konieczności podłączania urządzenia.

W stosunku do 30D w 40D Canon zwiększył rozdzielczość matrycy z 8Mp do 10 Mp. Jest to spora różnica, jednak jak mówią przeciwnicy 40D konkurencja wprowadza już 12Mp matryce, więc nie jest to żadna rewelacja. Jest to matryca CMOS APS-C o wymiarach 2.2 x 14.8 mm i rozdzielczości 10.5Mp. Na uwagę zasługuje natomiast procesor Digic III, który zapewnia natychmiastową gotowość aparatu do pracy, lepsze odwzorowanie kolorów oraz krótszy czas reakcji.

Ku zadowoleniu wielu fotografów Canon wprowadził nowy format nazwany sRAW, który jest mniejszy niż zwykły RAW, natomiast dalej zapewnia całą wszechstronność tradycyjnego formatu RAW. Będzie to z pewnością przydatne dla tych, którzy obrabiają zdjęcia do mediów, które nie wymagają bardzo dużych rozdzielczości obrazów. Trzeba przyznać, że Canon postarał się również jeśli chodzi o zdjęcia w formacie JPG - są bardzo wysokiej jakości. Usprawnił także autofokus, który teraz ma dziewięć punktów krzyżowych.

Co więcej Canon 40D przyspieszył jeśli chodzi o zdjęcia seryjne. Teraz jest to 6.5kl/s (w trybie seryjnym można zrobić JPEG - 75 klatek, RAW 17 klatek).

Zainteresowanie wzbudziła funkcja Live View, dzięki której można fotografować, nie za pomocą wizjera, a za pomocą ekranu. Nie działa jednak wtedy autofokus, gdyż lustro jest podniesione. Może być on przydatny do pracy na przykład w studio gdyż zdalny Live View z dodatkowym oprogramowaniem umożliwia wykonywanie zdjęć za pomocą komputera.

Bardzo przydatna jest funkcja Highlight Tone Priority (w polskim menu: priorytet jasnych części obrazu), która pomaga zachować szczegóły w światłach. Zwiększa zakres dynamiki świateł co sprawia, że przejścia tonalne są ładniejsze. Bardzo przydaje się przy fotografii krajobrazu lub ślubnej, gdzie chcemy mieć na fotografii jak najwięcej tonów chmur czy sukni ślubnej.
Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem