Co dziś jest kontrowersyjne?

Co dziś jest kontrowersyjne?

W czerwcu w warszawskim Muzeum Narodowym zostanie otwarta wystawa, prezentująca wątki homoerotyczne w sztuce, od starożytności do współczesności. Mimo że nikt jej jeszcze nie widział, ekspozycja niektórych już rozgrzewa do czerwoności.


Aż strach pomyśleć, co się będzie działo za kilka miesięcy, gdy będzie się zbliżała data wernisażu wystawy, skoro już dziś w wielu mediach (prawicowych) jest ona uznana za obrazoburczą, demoralizującą, a wręcz obrzydliwą i niegodną placówki takiej jak Muzeum Narodowe.
Tymczasem motywy, przez niektórych odbiorców uważane za kontrowersyjne, istnieją w sztuce od zawsze i zawsze będą się pewnie pojawiać. Są twórcy, którzy dzięki takim prowokacjom robili kariery, inni stawali się kontrowersyjni wbrew swoim intencjom.
Nie inaczej jest w przypadku fotografii – można wymienić dziesiątki sytuacji, gdy zdjęcia trafiały na „czarne listy” prac uznanych za co najmniej niestosowne.
Ciekawym przypadkiem są fotografie, wykonane przez autora „Alicji w Krainie czarów”, Lewisa Carrolla. Pisarz przez lata fascynował się fotografią, a główną pasję stanowiło dla niego fotografowanie dzieci. W połowie XIX wieku, gdy pracował, na nikim jego prace nie robiły negatywnego wrażenia; dziś jednak przez wielu uznawane są za niestosowne, zahaczające zbyt blisko o erotykę, o Carrollu mówi się wręcz, że być może miał skłonności pedofilskie. A ocenia się to na podstawie fotografii sprzed półtora wieku.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem