Co z tą sztuką?

Co z tą sztuką?

Sztuka funkcjonuje dziś na marginesie i świadomości odbiorców, i obiegu informacji. Nie mówi się o niej i nie pokazuje w mediach. Komu jest więc potrzebna?


W Warszawie trwa poruszenie, związane z tym, że władze miasta bezterminowo zawiesiły proces powstawania projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obrzydliwa i kompromitująca sytuacja, w której wszystkie zaangażowane strony wzajemnie się oskarżają, wywołuje wiele emocji w tzw. środowisku.
Artyści, architekci, kuratorzy w mediach narzekają na nieudolność władz, miłośnicy sztuki podpisują List Otwarty do prezydenta stolicy. Jednak gdyby zebrać osoby interesujące się tym konfliktem – była by ich zaledwie garstka. Któraś z gazet przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców Warszawy, pytając, które stołeczne projekty są dla nich najważniejsze, najbardziej wartościowe. Budowa Muzeum znalazła się na OSTATNIM miejscu wśród wszystkich miejskich inwestycji. Ludzie go po prostu nie potrzebują.
Czy dzieje się tak dlatego, że faktycznie sztuka nie jest nikomu potrzebna, czy dlatego, że „społeczeństwo” nie jest odpowiednio wyedukowane i nie rozumie nie tylko samej sztuki, ale też wartości, płynących z jej istnienia wśród ludzi?
W katowickim dodatku do „Gazety Wyborczej" ukazał się niedawno wywiad z burmistrzem Bilbao (CZYTAJ), znanego chyba każdemu niewielkiego miasteczka, które dzięki budowie Muzeum Guggenheima przemieniło się z zapyziałej, zniszczonej przez przemysł dziury w tętniące życiem turystyczne (i bogate) miejsce. Określana na świecie mianem „efektu Bilbao” przemiana miasta nastąpiła nie dzięki samemu budynkowi muzeum, ale dzięki odważnej polityce władz. Co ciekawe, lokalna społeczność była przeciwna budowie muzeum. Jak mówi burmistrz, gdy zdecydowano – wbrew opinii publicznej, to dopiero odwaga! – przeznaczyć 133 miliony euro na budowę, podniósł się ogromny rwetes. Jak zwykle w takich sytuacjach „społeczeństwo” grzmiało, że za taką kwotę można wyżywić wielu bezdomnych, wyleczyć wiele chorych dzieci itd. Te populistyczne hasła pojawiają się zawsze, gdy można wydać pieniądze na coś niepoliczalnego, nie przekładającego się już, od razu na poprawę warunków (dziś przeczytałam, że w jednym z polskich miast odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza, m.in. za to, że miejskie pieniądze wydał na budowę fontann).


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem