Poradnik: Długie czasy naświetlania w praktyce

Poradnik: Długie czasy naświetlania w praktyce

Wielu bardziej początkujących fotografów milcząco zakłada, że czas ekspozycji ma dla nich znaczenie tylko wówczas, gdy jest on bardzo krótki. Długi czas sugerowany przez aparat jest natomiast dowodem na to, że oświetlenie sceny jest słabe i że konieczne jest podniesienie czułości ISO oraz krótka modlitwa w intencji uzyskania jak najmniej zaszumionego obrazu. Tego, jak błędne jest to myślenie, dowodzą mistrzowskie fotografie wykonane przy bardzo długich – często wielominutowych – czasach naświetlania. Chcecie wiedzieć, co można uzyskać przy ich pomocy? Jeśli tak, to dobrze trafiliście.


Dla pasjonata fotografii, który właśnie przechodzi ewolucję z etapu "zielonego fotopstrykacza" w kogoś, kto korzysta z oferowanych mu przez aparat narzędzi w sposób świadomy, czas ekspozycji czyli naświetlania pojedynczej klatki jest parametrem dość kłopotliwym. W gruncie rzeczy wielu z nas uznaje go przede wszystkim za problem – czy jest wystarczająco krótki, aby uchwycić zwierzę w postaci nieporuszonej, czy będę mógł fotografować z ręki itd. To m.in. właśnie z tego powodu historia rozwoju fotografii cyfrowej daje się streścić w ciągle zadawanym pytaniu "jakie ten aparat ma maksymalne ISO, którego da się używać?".
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem