Urzekające piękno symetrii - zobacz zdjęcia Alastaira Philipa Wipera

Urzekające piękno symetrii - zobacz zdjęcia Alastaira Philipa Wipera

Brytyjski fotograf Alastair Philip Wiper ma doskonałe oko do wyszukiwania intrygujących form w magazynach, fabrykach i stoczniach na całym świecie - Swoje zdjęcia wykonywał w miejscach takich jak fabryka Adidasa czy Boeinga, w CERN, a także w laboratoriach i halach montażowych Europejskiej Agencji Kosmicznej. W infrastrukturze, którą fotografuje dostrzega systemy i struktury wiele mówiące o potrzebach ludzi, ich pragnieniach, nadziejach, ale także obsesjach.


Fotografie Philipa Wipera przywodzą na myśl kultowe prace Bernda i Hilli Becher, którzy także dokumentowali elementy infrastruktury, takie jak np. wieże ciśnień. Praca Brytyjczyka jest jednak w przeciwieństwie do ich dzieł utrzymana w kolorach, które poszerzają znaczenie obrazów (na części z nich potęgują skomplikowanie i złożoność infrastruktury, natomiast na innych podkreślają ich harmonię). Wydaje się także, iż przynajmniej patrząc na niektóre zdjęcia z tego cyklu, Philip Wiper pomimo dokumentacyjnego charakteru swojej rejestracji nie rezygnuje z dzielenia się także osobistym stosunkiem do obiektów.
 
Fotograf zdradza, że chciałby rzucić wyzwanie postrzeganiu przez ludzi tego, co uważają za piękne. Swoimi fotografiami pokazuje więc scenerie, które są jednocześnie brzydkie i piękne. W jego zdjęciach można także dostrzec elementy niepokojąco urzekające czy atrakcyjnie wizualne lokalizacje, które w rzeczywistości mają przeznaczenie destrukcyjne dla ludzkości czy środowiska. 
 
Swoje zdjęcia fotograf zgromadził w albumie zatytułowanym "Niezamierzone piękno" (Unintended Beauty). Co ciekawe jego monografia została wydana w trzech wersjach różniących się okładkami. Album liczy sobie 208 stron i poza zdjęciami zawiera także tekst napisany przez fizyka teoretycznego Marcelo Gleisera i wywiad z Ianem Chillagiem. Wewnątrz znajduje się 90 kolorowych fotografii. Poniżej można znaleźć wybrane obrazy z tej publikacji, a także dokumentację samej książki. Więcej zdjęć tego autora można obejrzeć na jego profilu na Instagramie, natomiast jego album można nabyć tutaj
 

Niezamierzone piękno - fotografia dokumentalna autorstwa Philipa Wipera

 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem