Fotografowanie w nocy

Fotografowanie w nocy

Podczas fotografowania nocą i o zmierzchu te źródła światła, których zwykliśmy używać w trakcie ekspozycji z oświetleniem dziennym (niebo, słońce), stają się ciemne, przebarwione i bezużyteczne. Trzeba zatem wykorzystywać wszelkie, nadające się do oświetlenia, naturalne źródła światła oraz stosować nieco inne techniki wykonywania fotografii (długie czasy, statyw). Odpowiednie wykorzystanie scenerii zmierzchu i nocy, nada fotografiom klimat niemożliwy do uzyskania na żadnych innych zdjęciach, robionych w ciągu dnia.

Księżyc


Księżyc przypomina słońce, jest jednak od niego znacznie ciemniejszy. Dodatkowo jego jasność zależy od tego, w jakiej aktualnie fazie się znajduje, jakie jest zachmurzenie nieba i przejrzystość powietrza. W dzisiejszej fotografii cyfrowej, przy fotografowaniu z księżycem w tle, nie ma także problemu z tzw. efektem Schwarzschilda (dysproporcja w fotografii analogowej między czasem naświetlania i jego efektem na błonie). Przy określaniu ekspozycji można, mimo aktywnego podglądu na monitorze LCD, zastosować modyfikację tzw. słonecznej szesnastki. Zgodnie z tą regułą zakładamy, że w słoneczny dzień, przy ustawieniu przesłony F/16, właściwy czas naświetlania jest odwrotnością czułości ISO, a więc przy ISO 100 jest to 1/100 sekundy. Księżyc jest ok. 250 000 razy ciemniejszy od słońca, co w przeliczeniu na stopnie przesłony daje 18 stopni. Przedłużając odpowiednio czas dostajemy więc 35 minut przy F/16 w warunkach "księżycowych", co z kolei da jedną minutę przy F/2.8. To oczywiście wartości orientacyjne. Dają one ogólne wyobrażenie o sposobie naświetlania w obecności księżyca i mogą stanowić dobry punkt wyjścia do eksperymentów z użyciem korekt ekspozycji.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem