Historia opowiadana obrazami

Historia opowiadana obrazami

Kilka dni temu minęła kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Przy tej okazji warto się zastanowić, czy warto wierzyć dokumentom z wojny.


Dziś coraz trudniej o obiektywną relację o Powstaniu. Pod wpływem państwowej polityki, mitologizującej ten zryw, nawet sami – do dziś żyjący – jej uczestnicy pamiętają coraz mniej, za to przekazują wyidealizowany jej obraz.

Ustne relacje są więc nie do końca zgodne z prawdą – ta prawda zaciera się po latach i podlega mitologizacji, czemu właściwie nie ma co się dziwić. Ale z czasów Powstania zachowały się zdjęcia. Robili je dla siebie młodzi partyzanci; swoją dokumentację tworzyli dowódcy; znamy też fotografie wykonane przez Niemców. Każda z tych fotograficznych relacji ma swój punkt widzenia. Nastoletni powstańcy z emocjami dokumentowali swoje działania, które pewnie nierzadko wzbudzały w nich więcej młodzieńczej ekscytacji niż racjonalnych reakcji. Dlatego do dziś znamy wiele zdjęć, na których w ruinach Warszawy młodzi „żołnierze” się bawią, całują -  robią to, co jest naturalne dla nastolatków bez względu na okoliczności. Poza tym znamy zdjęcia, na których widać uliczne łapanki, a nawet egzekucje; widać dobrze terror, jaki panował w czasie wojny w stolicy; widać, jak młodzi przygotowywali się do walk, jak często ich jedyną bronią była odwaga i determinacja – bo pistoletów brakowało. W tym samym czasie Niemcy swoimi zdjęciami pragnęli wykreować własny obraz zdarzeń. Oni jako zdobywcy, jako ci, którzy dzielnie walczą z bezsensownie stawiającymi opór, skazanymi na porażkę Polakami.
Wszystkie te zdjęcia pokazują autentyczne zdarzenia – są więc dokumentem swojego czasu. Nie zakłamują prawdy, ukazują autentyczne zdarzenia. Ale to przecież dwie kompletnie różne historie!


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem