Korekta ekspozycji - dobrze naświetlone zdjęcia w praktyce

Korekta ekspozycji - dobrze naświetlone zdjęcia w praktyce

Nowoczesne aparaty przedstawiane są przez swoich producentów, jako urządzenia będące w stanie wykonać prawidłowo naświetlone zdjęcie w każdej sytuacji - Jednak automatyka aparatu nie zawsze może zadziałać prawidłowo. Jeżeli zdjęcia okażą się zbyt jasne lub zbyt ciemne, z pomocą może przyjść nam funkcja obecna nawet w najprostszych aparatach fotograficznych - korekta ekspozycji. Nasz poradnik wyjaśni, jak działa to narzędzie i jak należy się nim posługiwać.


Mimo iż niemal każdy aparat cyfrowy reklamowany jest jako urządzenie zupełnie bezobsługowe (czyli typu "pstryknij i zapomnij"), to nie należy temu sloganowi wierzyć bezgranicznie. Układ pomiaru światła w aparacie decydujący w tzw. automatycznych i półautomatycznych trybach ekspozycji (czyli wszystkich, za wyjątkiem trybu manualnego) o stopniu naświetlenia kadru, działa w sposób mechaniczny ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jest więc precyzyjny, szybki, uwzględnia bardzo wiele różnych czynników, ale z całą pewnością nie jest nieomylny. Dlatego też jako wsparcie służą mu rozmaite systemy kontroli stopnia naświetlenia zdjęcia, w tym jeden obecny praktycznie we wszystkich modelach cyfrówek: korekta ekspozycji.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem