Plany filmowe dla fotografa - duży plan

Plany filmowe dla fotografa - duży plan

W poprzednim felietonie wspomniałem o podziale na duży, wielki i makrofotograficzny plan zdjęciowy w ramach samej fotografii z bliskich odległości. Teraz czas na krótki opis technik fotografowania.


Odległość fotografowania rozciąga się od ok. 150 cm do 80 cm. A zatem jest to odległość z tendencją do zmniejszania się. Fotografując, należy pamiętać o zmieniającej się głębi ostrości. Dla przykładu, jeśli fotografujemy obiektywem standardowym dla małego obrazka (50 mm) i przymkniemy jego przysłonę do wartości f/8, głębia ostrości w planie zdjęciowym oddalonym o 5 metrów będzie rozciągała się w zakresie od 3,4 m do 10 m. Przy tym samym ustawieniu przysłony, ale zmniejszeniu odległości do jednego metra, głębia ostrości wynosi już jedynie 20 cm. Przy fotografowaniu dużego planu warto więc pamiętać o sporym przymknięciu obiektywu, mając w świadomości niekorzystne efekty małej GO w fotografowaniu np. roślin z odległości 1 m.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem