Portretowe dywagacje

Portretowe dywagacje

Portret jest zdecydowanie najpopularniejszym tematem do fotografowania. I nie chodzi tutaj tylko o prace profesjonalistów lub amatorów zajmujących się fotografią bardziej świadomie. Także ci, którzy aparat w rękach trzymają rzadko, zwykle sięgają po niego, aby utrwalić twarz czy sylwetkę bliskich.


Popularność portretu polega na tym, iż jest to forma fotografii najbardziej związana ze sferą emocjonalną człowieka. Każdy ma chyba choć jedno zdjęcie z ukochaną osobą. Każda mama pragnie utrwalać obraz swojej pociechy i zwykle może oglądać takie zdjęcia bez końca.

Portret jest wdzięczną formą. Jeśli portretuje się osoby bliskie, zwykle mniejszą uwagę zwraca się na technikę wykonania, a bardziej na to, jak wygląda na nim fotografowana osoba. Za czasów, kiedy fotografia nie była tak powszechna, wynajmowało się fotografa właśnie po to, aby utrwalał wizerunek rodziny czy młodej pary. Jeśli kogoś było stać na sportretowanie się, jego prestiż znacznie wzrastał. Jest to tendencja z czasów na długo przed camerą obscurą. Malarze portretowali ludzi, których było na to stać. Do dziś możemy podziwiać liczne malarskie portrety rodzin królewskich czy bogatych mieszczan. Wynalazek fotografii spowodował, że znacznie więcej osób mogło sobie pozwolić na portret – taki konterfekt był dużo tańszy.
Chęć zrobienia sobie podobizny prawdopodobnie wynika z potrzeby człowieka, aby coś po sobie pozostawić przyszłym pokoleniom. Żeby prawnuki wiedziały, jak wyglądali ich przodkowie. Niektórzy twierdzą, że to próżność, inni, że jest to wywołane obawą, że po śmierci nikt o nas nie będzie pamiętał, ale to już temat na głębsze, filozoficzne rozważania.Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem