Zanim kupisz... głowica statywowa do fotografii

Zanim kupisz... głowica statywowa do fotografii

W pierwszej części poradnika zakupowego omówiłem kwestię wyboru odpowiedniego statywu do fotografowania krajobrazu. Jednakże dobranie właściwego trójnogu to dopiero połowa sukcesu – niezbędna jest jeszcze głowica. To właśnie dzięki niej możliwe jest ustawienie aparatu pod właściwym kątem i zbudowanie zaplanowanego kadru. Musi ona więc umożliwiać m.in. wygodne, precyzyjne i swobodne kadrowanie, charakteryzować się wysoką wytrzymałością i stabilnością oraz umożliwiać łatwe zamontowanie i odłączenie aparatu. Oczywiście to nie wszystko – na co więc jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru dla siebie idealnej głowicy?


Typy głowic: kulowa, 3-kierunkowa, kardanowa czy panoramiczna

Wybór typu głowicy to podstawowa decyzja jaką przyjdzie Ci podjąć podczas zakupu. Na początek chciałbym skupić się na dwóch, najbardziej popularnych rodzajach: kulowych i 3-kierunkowych. Pierwszy z nich pozwala na bardziej dynamiczne fotografowanie i daje więcej swobody, ale jednocześnie szczególnie precyzyjne ustawienie kadru jest nieco utrudnione, zwłaszcza gdy korzystasz z ciężkiego sprzętu. System blokowania umożliwia natychmiastową zmianę ustawienia w dowolnej płaszczyźnie, co czasami może przeszkadzać, np. gdy chce się wypoziomować aparat. W takich sytuacjach lepiej sprawdzają się głowice 3-kierunkowe – nie pozwalają na tak błyskawiczną zmianę kadru, ale za to zapewniają wyższą precyzję, umożliwiając niezależne ustawienie każdej płaszczyzny. Jest to istotne w szczególności podczas ustawiania poziomu i pionu, czyli w fotografii wnętrz, architektury i krajobrazu. Z kolei głowica kulowa przyda się np. podczas wykonywania fotografii sportowej.
 
głowica statywowa
Głowica kulowa, taka jak np. Genesis Gear BH40, pozwala na bardziej dynamiczną pracę z aparatem.
 
głowica statywowa
 
Głowica 3-kierunkowa Manfrotto XPRO 3W umożliwia precyzyjne ustawienie kadru, dostosowując osobno każdą z 3 płaszczyzn. 
 
Głowice kardanowe, inaczej zwane gimbalowymi, przeznaczone są do pracy z ciężkimi teleobiektywami. Nie przymocowuje się do nich aparatu tylko bezpośrednio instrument optyczny. Umożliwiają swobodny przechył w pionie i obrót w poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu prostej linii horyzontu. Pozwalają więc na płynną i dynamiczną pracę z ciężkimi zestawami, co byłoby bardzo trudne w przypadku głowic kulowych i 3-kierunkowych. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem