Histogram - ocena prawidłowości ekspozycji

Histogram - ocena prawidłowości ekspozycji

Choć znaczenie słowa Histogram w sensie ogólnym oznacza graficzne przedstawienie tak zwanego rozkładu empirycznego, obecnie – przynajmniej wśród osób zainteresowanych fotografią – jest od razu łączone z fotografią cyfrową - Pod tym tajemniczo brzmiącym terminem kryje się bowiem potężne narzędzie, bardzo użyteczne w analizie, ocenie i ustalaniu prawidłowej dla danego zdjęcia ekspozycji.


Co to jest histogram

Histogram w fotografii cyfrowej jest wykresem, którego oś X zawiera wartości jasności pikseli w obrazie, zawierające się w zakresie od 0 do 255. Oś Y stanowi natomiast liczbę pikseli posiadającą konkretną wartość. Co taki wykres daje w praktyce? Otóż przekazuje nam wizualną reprezentację rozkładu jasności w kadrze – czyli właśnie podstawową sprawę przy ustalaniu ekspozycji.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem