ABC robienia dobrych zdjęć: kadrowanie

ABC robienia dobrych zdjęć: kadrowanie

Wzrok człowieka potrafi bardzo selektywnie postrzegać oglądane obiekty, początkujący fotografowie robiąc zdjęcie mają zwyczaj zwracać uwagę jedynie na jego temat, pomijając przy tym takie elementy jak brzegi czy tło fotografii. Aparat jednak zarejestruje wszystko to, co znajdzie się w kadrze. W tym artykule przedstawimy w jaki sposób należy studiować kadr i na co zwracać uwagę, aby zdjęcie było udane.

Strona 1


Brzegi kadru

Fotografowana scena ograniczona jest brzegami kadru. Zarówno jego krawędzie, jak i rogi są miejscami silnie przyciągającymi wzrok oglądającego. Z tego też względu zwróć uwagę na to, jak te elementy współgrają z tematem zdjęcia. Przede wszystkim ważne jest, by główny temat nie został ucięty przez brzegi kadru w niewłaściwym miejscu. Na przykład fotografując ludzi uważaj, by fragment ręki (zwykle dłoń lub łokieć) nie wychodził poza boczną krawędź obrazu. Zobacz również, czy dolny brzeg nie ucina stopy, a górna krawędź - fragmentu głowy modela. Aby fotografia była lepsza w odbiorze, staraj się zostawić trochę odstępu między fotografowaną osobą a brzegami zdjęcia. Jeśli na przykład czubek głowy znajdzie się zbyt blisko górnej krawędzi fotografii, wzrok oglądającego zdjęcie będzie przez tę krawędź rozpraszany.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem