Canon opatentował nowy, trójwarstwowy czujnik obrazu

Canon opatentował nowy, trójwarstwowy czujnik obrazu

Zgłoszone patenty to świetny sposób, aby dowiedzieć się, jakie kierunki rozwoju dostrzegają producenci sprzętu - I nawet jeśli większość z tych zgłoszeń nigdy nie trafia do masowo produkowanych urządzeń, to i tak dobrze jest pobudzić wyobraźnię, poznając najnowsze pomysły. Tym razem prezentujemy patent Canona, który opisuje trójwarstwową matrycę.

Czy kolejna warstwa w czujniku obrazu da jeszcze więcej mocy aparatom cyfrowym? 

Canon opisuje w swoim zgłoszeniu patentowym czujnik obrazu, który przyspiesza konwersję fotoelektryczną. Trójwarstwowy czujnik składałby się z górnej warstwy półprzewodnika, środkowej warstwy obwodu odczytowego i dolnej warstwy przetwarzającej sygnał na obraz. 
 
Jest to nieco inna koncepcja niż w przypadku warstwowych czujników Sony. W porównaniu z nimi patent Canona zakłada dodatkową warstwę. Czujnik Sony dzieli piksele na jedną warstwę, w której światło jest pochłaniane i przekształcane na sygnały elektryczne, a także drugą warstwę przetwarzająca, która pobiera informacje elektryczne i przekształca je w finałowy obraz. Matryca warstwowa Sony daje użytkownikom liczne korzyści, w tym lepszą wydajność obrazowania i szybsze przetwarzanie. Takie rozwiązanie niesie także korzyści produkcyjne i ekonomiczne. 
 
 
Rysunek uzupełniający zgłoszenie patentowe Canona. 
 
W związku z tym patent Canona opisuje czujnik, który dodatkowo dzieli etapy konwersji elektrycznej i przetwarzania na dwie różne warstwy. Canon twierdzi, że ta trójwarstwowa konstrukcja zwiększa gęstość pikseli i zmniejsza opór elektryczny, umożliwiając jeszcze szybsze przetwarzanie. Canon już teraz wykorzystuje warstwowe czujniki we flagowym aparacie bezlusterkowym Canon EOS R3, który posiada 24-megapikselową matrycę. Podobnie jak w przypadku konstrukcji warstwowej Sony, matryca modelu R3 jest dwuwarstwowa. 
 

 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem