Miasto to nie tylko fotografia architektury - jak fotografować przestrzeń miejską?

Miasto to nie tylko fotografia architektury - jak fotografować przestrzeń miejską?

Oprócz fotografii przyrody, pejzażu i portretu jednym z pierwszych tematów, jakie podejmujemy w fotografii, jest fotografowanie naszego otoczenia. Często jest to właśnie przestrzeń miasta. Jednym może ona się wydać zupełnie nieinteresująca, drudzy tylko w niej znajdują sens spaceru z aparatem fotograficznym. Niezależnie od waszych preferencji, warto zagłębić się w ulice miasta, kształtować zmysł obserwacji i spróbować znaleźć swój sposób na "miejskie" zdjęcia. Zapraszam do wspólnego zastanowienia się nad mieszanką street photo, fotografii architektury, pejzażu miejskiego i reportażu.

Strona 1


Cechy charakterystyczne przestrzeni miejskiej

Przestrzeń miejska intuicyjnie jest w zasadzie łatwa do określenia. Zanim jednak zajmiemy się fotografowaniem w tej przestrzeni, zdefiniujmy, czym ona jest. Spróbujmy wyjść z definicji matematycznej. Otóż, przestrzeń to zbiór, w którym określone są rozmaite relacje i działania pomiędzy jego elementami. Naszym zbiorem, w którym będziemy fotografować, jest obszar zurbanizowany, czyli wszystko to, co tworzy miasto, łącznie z przedmieściami i peryferiami. Elementami tej specyficznej przestrzeni są oczywiście ludzie, budynki, cała infrastruktura i komunikacja. Najbardziej interesujące w tej przestrzeni, z mojego punktu widzenia, jest nie tyle fotografia architektury, a właśnie poszukiwanie relacji i działań pomiędzy elementami przestrzeni miasta. Niewyczerpanym źródłem tematów może być funkcjonowanie człowieka w tym otoczeniu, którego przecież sam jest autorem i jednocześnie aktorem.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem