Kiedy media mogą publikować zdjęcia bez zgody autora?

Kiedy media mogą publikować zdjęcia bez zgody autora?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał nowe rozporządzenie dotyczące publikacji fotografii przez media. W pewnych uzasadnionych przypadkach media mogą upubliczniać zdjęcia bez zgody autora. Rozporządzenie jest wynikiem precedensu z jakim przyszło się zmierzyć austriackiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Wszystko zaczęło się od sprawy Evy Marii Painer, austriackiej fotografki, która specjalizowała się w fotografii  portretowej dzieci. Zdjęcia wykonywała w świetlicach i przedszkolach. Wśród sfotografowanych przez nią dzieci znalazła się Natascha Kampusch. Dziewczynka została uprowadzona w 1998 roku przez Wolfganga Priklopila, który przez dziesięć kolejnych lat przetrzymywał ją w swojej willi na przedmieściach Wiednia. Po porwaniu austriacka policja wezwała mieszkańców Wiednia do pomocy w poszukiwaniach. Na plakatach, ogłoszeniach,  w informacjach prasowych i dziennikach telewizyjnych pojawiły się zdjęcia Nataschy Kampusch autorstwa Painer. Po ucieczce dziewczyny z rąk oprawcy kilka poczytnych tytułów niemieckich oraz austriackich wielokrotnie publikowało zdjęcia autorstwa Painer. Brakowało w nich jednak podstawowej rzeczy - podpisu autora. Kobieta skierowała sprawę do sądu. W pozwie ubiegała się o to, aby wydawcy prasowych koncernów zaprzestali publikowania i zwielokrotniania zdjęcia bez jej zgody. Fotografka domagała się, aby zdjęcia jej autorstwa były przynajmniej podpisane jej nazwiskiem.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem