Najczęściej zadawane pytania: czy obiektywy do matryc APS-C można używać z lustrzankami pełnoklatkowymi?

Najczęściej zadawane pytania: czy obiektywy do matryc APS-C można używać z lustrzankami pełnoklatkowymi?

W tej chwili na rynku funkcjonują równolegle dwa typy obiektywów do lustrzanek cyfrowych. Chodzi tu mianowicie o konstrukcje budowane specjalnie dla lustrzanek z matrycami APS-C, oraz o te, które powstają dla formatu 35 mm. Często spotykam się z pytaniem: czy obiektywy APS-C można wykorzystywać z lustrzankami pełnoklatkowymi? W tym artykule postaram się wyjaśnić ten temat. Zapraszam do lektury.


Każdy obiektyw wytwarza tzw koło obrazowe. To, co widzimy na zdjęciach, jest tak naprawdę tylko wycinkiem z obszaru obrazowego, który rzuca obiektyw na płaszczyznę matrycy lub filmu. Obiektywy konstruowane od ponad pięćdziesięciu lat do lustrzanek małoobrazkowych są w stanie pokryć obrazem obszar większy niż nowocześniejsze obiektywy budowane dla lustrzanek cyfrowych z matrycami APS-C. Wymagania te wynikają z rozmiarów filmu małobrazkowego w formacie 35 mm, które wynoszą 24 x 36 mm. Klatka APS-C to wymiar 24 x 16 mm czyli zdecydowanie mniejszy. Mniejsze wymagania odnośnie koła obrazowego przekładają się także na zazwyczaj mniejsze (niestety nie jest to reguła absolutna) rozmiary obiektywów. Wróćmy jednak do odpowiedzi na nasze pytanie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem