Osłona obiektywu może popsuć zdjęcia robione w chłodne dni

Osłona obiektywu może popsuć zdjęcia robione w chłodne dni

Fotograf Steve Perry fotografował wraz ze swoją żoną śnieżne sowy, kiedy oboje zdali sobie sprawę, że coś jest nie tak z ich fotografiami - Obrazy zrobiły się lekko rozmyte i ostrość pozostawiała nieco do życzenia. Po kilku testach uświadomili sobie, że winowajcą może być… zamocowana osłona przeciwsłoneczna.


Osłona przeciwsłoneczna nie tylko pomaga - może także zaszkodzić zdjęciom

Aby wyjaśnić dlaczego osłona przeciwsłoneczna może zniekształcać obraz, warto poznać wpływ ciepłego lub zimnego powietrza na działanie teleobiektywu. Kiedy fotografujemy obiekty znajdujące się w sporej odległości, wznoszące się fale ciepła mogą załamywać światło tak, iż obraz widziany w oddali będzie rozmazany. Steve Perry zwraca uwagę, że chociaż każdy obiektyw jest podatny na zniekształcenia termiczne, to jednak efekt ten jest najbardziej zauważalny podczas korzystania z obiektywów w zakresie około 150 mm. Problem zwiększa się również wraz ze zwiększeniem się odległości obiektu, gdyż pomiędzy aparatem a fotografowanym przedmiotem, zwierzęciem lub człowiekiem zaczyna znajdować się coraz więcej falującego powietrza. 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem